banner39

banner35

Boulder - Duşanbe Çayevi tarihi alan seçildi

ABD'deki Boulder şehrinde bulunan ve Tacik kültürünün incelikleriyle inşa edilen Boulder - Duşanbe Çayevi, konsey kararıyla 'tarihi bir alan' olarak koruma altına alındı.

Amerika 26.11.2020, 13:46 26.11.2020, 13:56
Boulder - Duşanbe Çayevi tarihi alan seçildi

Amerikan'ın Kolorado eyaletinde bulunan Boulder'deki şehir konseyi, Boulder - Duşanbe Çayevi'ni tarihi bir alan olarak tanıdı. Kararın ardından bu mekanın iç ve dış kısımlarını korumaya karar verdi. Tacikistan'ın başkenti Duşanbe, bu çay evini 30 yıl önce Amerikalı kardeş şehrine hediye etmişti.

Karar, yapılan oylamada belediye meclisinin tüm üyeleri tarafından onaylandı. Bu konudaki nihai kararın 3 Aralık'ta verileceği bildirildi. Belediye Başkanı Sam Weaver, çevrimiçi oylamanın tamamlanmasının ardından Tacik çayevinin "Boulder'ın hazinesi" olduğunu söyledi. Belediye başkanı, “Şehrimizin doğu tadı taşıyan bu kadar güzel bir binaya sahip olmasından gurur duyuyoruz” dedi.

'İSLAM KÜLTÜRÜNÜN BİR NESNESİ'

Boulder Şehir Konseyi'nin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk Tacik çay evinin inşasına ilişkin ilk toplantısı, Boulder-Duşanbe Dostları Çayevi'nin girişimiyle Ekim ayında düzenlendi. Örgütün bir üyesi, "DAEŞ'in İslam'ın tarihi ve kültürel mirasını yok ettiği bir dönemde, bu binayı İslam kültürünün bir nesnesi olarak korumalıyız" dedi.

Boulder Duşanbe Çayevi'nin arkadaşları, şehir yetkililerini tesisi restore etmek için Tacik ustaları davet etmeye çağırdı. Tacik çayevinin oyma ve boyama tekniği ile inaş edilen ahşap kakma tavanı Tacik ustalar tarafından yapılmıştı.

ELEKTRİKLİ ALET KULLANILMADI

Resmi açıklamaya göre; çayevine dair çalışmalar 1987 yılında Boulder ile Duşanbe'nin kardeş şehri olduğu ilan edildiğinde verildi. Dönemin Duşanbe Belediye Başkanı Maksud Ikramov, ilk Tacik heyetini Boulder'a götürdü. Ayrıca Duşanbe'nin şehre bir çayevi açmayı planladığını da duyurdu. Üç yıl boyunca, yaklaşık 40 zanaatkâr, yeni çayevinin dekoratif unsurlarını oluşturdu. Zanaatkarlar, etkileyici ahşap oymalar yaptı ve harika süs freskleri boyadı. 

Projenin mimarı Lado Shanidze, çayevinin dekoru oluşturmak için hiçbir elektrikli alet kullanılmadı. Çalışma yüzyıllar önce olduğu gibi elle yürütüldü. Çayevinin dış panelleri Tacikistan'dan gönderilen el yapımı seramik karolardan yapıldı.

Öte yandan, 2018 sonbaharında Nebraska'nın en büyük şehri Omaha'da da bir Tacik çayevi açıldı.

Kaynak: CentralAsia

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?