Brezilya Devlet Başkanı Rousseff azlin eşiğinde

Brezilya'da bütçe açığını gizlemekle suçlanan Devlet Başkanı, görevden azledilmesi için muhalefet gerekli hazırlıklara başladı

Amerika 18.04.2016, 10:07 18.04.2016, 10:53
Brezilya Devlet Başkanı Rousseff azlin eşiğinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya'da muhalefet, ülkenin ilk kadın başkanı Dilma Roussef'in görevinden azlinin ilk aşaması için gerekli olan 342 oyu almayı başardı. Rousseff, yeniden seçilebilmek için hükümetin bütçe hesaplarını manipüle ederek büyüyen bütçe açığını gizlemekle suçlanıyor.

Brezilyalıların nefeslerini keserek beklediği oylamada 367 milletvekili Rousseff'in azline evet oyu atacak. Bu sürenin sonunda senato Rousseff'i yeniden suçlu bulursa Michel Temer 2018 sonuna kadar Brezilya'nın resmi başkanı olacak.

Brezilya meclisinde öğle saatlerinde başlayan oylamada 513 milletvekilinin her biri neden evet ya da hayır oyunu verdiğini açıklayarak oy kullandığı için oylama, gece geç saatlere kadar sürdü. Ülkenin bütün büyük şehirlerinde hükümet yanlıları ve karşıtlarının eylemleri vardı.

Rio de Janeiro'nun ünlü Copacabana plajında sabah saatlerinde hükümet karşıtları eylem yaparken öğleden sonra ise 137 milletvekili hayır oyu verdi. Bu sonuca göre, Dilma Rousseff mayıs başında senato karşısında ön savunmasını verecek. 81 üyeli senatonun salt çoğunluğunun yargılanma için oy vermesi halinde Dilma Rousseff 180 gün boyunca savunmasını hazırlaması için görevden el çektirilecek ve yerine kısa bir süre önce hükümetle yollarını ayıran başkan yardımcısı Michel Temer gelecek.

ROUSSEFF'E DESTEK GÖSTERİSİ

Sao Paolo, Belem, Fortaleza, Brasilia, Porto Alegre, Belo Horizonte vb birçok şehirde Rousseff’e yönelik eylem düzenlendi. Oylamanın yapıldığı başkent Brasilia'daki meclis binasının önü demir panelvanlarla ikiye bölündü. Sol tarafta Rousseff'i destekleyen sendikalar, sol partiler ve yerli örgütler yer alırken sağ tarafta Temer destekçileri vardı.

"RÜŞVETÇİLERİ KURTARMAK İSTİYORLAR"

Dilma Rousseff cumartesi günü mecliste tartışmalar sürerken yaptığı konuşmada “Masum birini mahkum edip rüşvetçileri kurtarmak istiyorlar” demişti. Kendisinin yolsuzlukla suçlanmadığını hatırlatan Rousssef “Darbeyi hazırlayanlar bu rüşvet çarkının devam etmesini isteyenler mi? Nedir bunların meşrulukları” diyerek başkan yardımcısı Michel Temer ve Meclis başkanı Eduardo Cunha'yı kendisine karşı yasal darbe yapmakla suçlamıştı.

YENİ BAŞKAN: TEMER

2001'de üst üste iki dönem Lula de Silva iktidarını destekleyen Brezilya Demokratik Hareket Partisi PMDB lideri Michel Temer, 2011 yılında başlayan Dilma Rousseff hükümetinin de yanında yer aldı. Dilma Rousseff aleyhinde muhalefetin verdiği politik yargılama önergelerine yakın bir zamana kadar karşı duran Temer, son olarak partisinin önde gelen isimlerinden olan ve meclis başkanlığı görevini yürüten Eduardo Cunha'nın, Rousseff'in azil sürecine başlatması üzerine koalisyon ortaklığından ayrıldı. İşçi partisi Rousseff'in meclis başkanı hakkında araştırmaya onay vermesinden bir hafta sonra Cunha'nın muhalefetin önergesine onay verdiğini iddia etmişti. Brezilyayı sarsan milyarlarca dolarlık yolsuzluk skandalında adı geçen Eduardo Cunha İsviçre bankalarında milyonlarca dolarlık hesabının bulunmasıyla suçlanıyor. Panama belgelerinde 55 kez adı geçen Cunha'nın offshore hesaplarının çıkması Rousseff'in oylama öncesi elini biraz güçlendirmişti.

Büyük ihtimalle 2019'a kadar Brezilya başkanı olacak Michel Temer, cumartesi günü Brasilia'da 100 kadar işadamı ve politikacıyla bir araya gelmiş, iktidar olması durumunda yapacaklarını anlatmıştı. Roussef karşıtı yayın çizgisi izleyen ülkenin en büyük medya grubuna bağlı O Globo gazetesi Temer'in başkan olması halinde resesyona giren ekonominin yeniden canlanabileceğini yazdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?