banner15

Brezilya kölelik tarihiyle yüzleşiyor

Brezilya'ya getirilen Afrikalı kölelerden Mahommah Gardo Baquaqua'nın hayat hikayesi ilk defa Portekizceye çevrildi

Brezilya kölelik tarihiyle yüzleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya'ya getirilen dört milyon Afrikalı köleden biyografisi yazılan tek kişi olan Mahommah Gardo Baquaqua'nın hatıraları ilk defa Portekizce'ye tercüme edildi. Kitap Brezilya'da Afro-Brezilyalıların tarihinin zorunlu ders olması ile ilgili proje kapsamında çevrildi.

19. Yüzyılın ortalarında Afrika'dan Brezilya'nın Pernambuco şehrine sevk edilen bir köle olan Mahommah Gardo Baquaqua, azat olduktan sonra İrlandalı bir kölelik karşıtı olan Samuel Moore'a hikayesini anlatmıştı. Hatırları daha sonra yayınlanmış ve birçok dile çevrilmişti.

Brezilya Kültür Bakanlığı, Kanada yönetimi ve York Üniversitesi'nin katkıları ile kitap ilk defa Portekizce'ye çevrildi. Çeviriyi Pernambucolu eski bir tarih öğretmeni olan Bruno Verás tarafından yapıldı.

Baquaqua ilk olarak bir fırıncıya köle olarak satıldı. Buradan kaçmaya çalışırken yakalanıp bir tüccara satıldı. Rio De Janeiro'daki bu macerasında intiharı veya sahibini öldürmeyi tasarlayan Baquaqua, kölelik kaldırıldığında kahve taşıyan bir gemide bulunuyordu.

Daha sonra köle karşıtları tarafından kurtarılan Baquaqua, sırasıyla Haiti, Kanada ve ABD'de yaşadı. Buradan Kanada'ya geçti.

Brezilya'da Afro Brezilyalıların tarihinin zorunlu dersler arasına alınması üzerine Baquaqua'nın hayatını anlatan kitap da Portekizce'ye tam metin olarak çevrildi. 1988'de Baquaqua'nın kölelilkten azat olmasının 100. yılı sebebiyle kitabın özeti akademik bir dergide yayınlanmıştı ancak ilk defa tam metin olarak Portekizce'ye çevrildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 14:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35