banner15

Brezilya lideri Rousseff için kritik oylama bugün

Brezilya'da bütçe açığını gizlemekle suçlanan Devlet Başkanı Dilma Roussef'in görevden azledilmesiyle ilgili Senato oylaması bugün yapılacak.

Brezilya lideri Rousseff için kritik oylama bugün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya'da siyasi krize yol açan Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevden azledilmesine ilişkin Senato oylaması bugün yapılacak.

Rousseff, 2014 genel seçimleri öncesinde Brezilya’nın bütçe verilerini manipüle ederek kampanyası için çıkar sağlamak ve yolsuzlukla suçlanıyor. Senato’dan iddiaların soruşturulması yönünde karar çıkarsa Brezilya lideri altı aya kadar görevden uzaklaştırılabilir.

Meclis Başkan Vekili Waldir Maranhao’nun Rousseff’le ilgili konunun Senato’ya sevk edilmesi yönündeki 17 Nisan tarihli meclis oylamasını önceki gün iptal etmesi belirsizliğe yol açmıştı.

Maranhao, azil önergesinin iadesini talep etmiş; ancak Senato Başkanı Renan Calheiros bu talebi reddetmişti.

Bu arada Maranhao meclisteki oylamanın iptali kararını geri çekti. Bu gelişmenin ardından da Başsavcılık konunun Senato’ya sevkedilmesine itiraz için Yüksek Mahkeme’ye başvurdu.

Brezilyalıları ikiye bölen ve sokak gösterilerine de neden olan süreçte Rousseff’in azledilmesi halinde görevi yardımcısı Michel Temer’in devralması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48