banner15

Brezilya liderinin yetkileri 'ABD muhbiri'nde

Brezilya'da Petrobras'taki yolsuzluk soruşturması sonuçlanıncaya kadar Devlet Başkanı Dilma Rousseff görevden alınırken, Wikileaks, sosyalist liderin yetkilerini devralan yeni Devlet Başkanı Michel Temer'in geçmişte ABD'nin Brezilya'daki diplomatlarının 'özel muhbiri' olduğu iddiasını ortaya attı.

Brezilya liderinin yetkileri 'ABD muhbiri'nde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Wikileaks'in sızdırdığı notlara göre, geçici Devlet Başkanı Temer, 2006 yılındaki seçimler öncesinde ABD diplomatlarına düzenli olarak bilgi verdi.

Al Jazeera'nın haberine göre, Wikileaks'in 'ABD Elçiliğinin Muhbiri' olarak tanımladığı Temer'in ismi ABD'nin Sao Paolo'daki büyükelçiliğinden Washington'a geçilen 11 Ocak ve 21 Haziran 2006 tarihli notlarda geçiyor.

Temer, ABD'li diplomatlara kendi partisi PMDB'nin seçimlerde sosyalist lider Luiz Inacio Da Silva'yı zorlamasıyla ilgili planları konuşuyor.

Ardından planlar beklenmedik bir şekilde PMDB'nin Lula'nın İşçi Partisi ile koalisyon kurmasıyla sonuçlanıyor.

Haziran'da Sao Paolo Başkonsolosu Christopher McMullen'in geçtiği notta Temer'in partisi 'Fırsatçı bir grup bölgesel lider' olarak tanımlanırken, "PMDB'nin bütünlüklü bir ulusal siyasi ajandayı gerçekleştirecek ideolojisi ya da siyasi çerçevesi yok" ifadelerini kullanıyor.

Rousseff, geçen hafta Perşembe günü görevinden geçici olarak azledilirken, başkan yardımcısı olan Temer bu geçici dönemde devlet başkanlığı yapmak üzere görevi devraldı. Rousseff, azil sürecini bir 'darbe' olarak nitelendirdi.

Ancak burada en dikkat çekici olan İşçi Partisi'nin koalisyon ortağı Temer'in azil sürecinde başı çekmesi. Rousseff de Temer'i kendisine 'ihanet etmek'le suçluyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 19:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48