banner15

Brezilya'da baraj çöktü: 15 ölü, 45 kayıp

Brezilya'da bir maden şirketinin etrafına kurulan baraj çöktü, 15 kişi hayatını kaybederken bölge halkı tahliye ediliyor

Brezilya'da baraj çöktü: 15 ölü, 45 kayıp

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya'nın güneydoğusundaki Minas Gerais eyaletinde bir barajın çökmesi sonucu çok sayıda kişinin öldüğünden endişe ediliyor. Yetkililer, demir cevheri madeni yakınlarındaki barajın henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı yerel saatle 16.00'da çöktüğünü ve yakınlardaki Bento Rodrigues kasabasını sular altında bıraktığını açıkladı.

Yerel basın 16 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de kayıp olduğunu belirtirken yetkililer şimdiye kadar sadece bir kişinin cesedine ulaşıldığını açıkladı.

Minas Gerais Sivil Savunma Ajansı, sulara kapılarak kaybolan çok sayıda kişinin bulunması için arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini duyurdu. Ancak heyelan tehdidi, çalışmaları olumsuz etkiliyor. 

Globo TV, bölgenin helikopterden çekilmiş görüntülerini yayımladı. Görüntülerde kasabadaki evlerin su ve çamur altında kaldığı, araçların su içinde yüzdüğü ya da devrildiği görülüyor. 

Bu arada yetkililer, madendeki kalıntıların suyla birleşmesinin toksin etkiye yol açabileceği uyarısında bulundu. Baraja 7 kilometre uzaklıkta bulunan kasabada yaklaşık 500 kişi yaşıyordu. Baraja yakın yerlerde yaşayan Brezilyalılar yüksek kesimlere tahliye edildi.

Baraj, Samarco şirketine ait demir cevheri madeninin sudan korunması için inşa edilmişti. Şirket, Brezilya'nın Vale ve Avustralya'nın BHP Billiton grupları tarafından ortak işletiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 13:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35