banner15

Brezilya'da darbe yanlıları Kongre'yi bastı

Brezilya'da bir grup darbe yanlısı kongreyi basıp askeri yönetim istedi

Brezilya'da darbe yanlıları Kongre'yi bastı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya'da askeri darbe yanlısı bir grup protestocu, başkent Brasilia'da Kongre'yi bastı.

Brezilya basınında yer alan haberlere göre, Kongre'nin alt kanadını basan en az 40 göstericiyle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Hükümetin yolsuzluklarını eleştiren göstericiler, askeri yönetim talebinde bulundu.

Güvenlik güçlerini aşıp Kongre'nin cam kapısını kırarak içeri giren göstericiler, "General buraya" sloganları atarak ulusal marşı okudu. Protestocular gözaltına alındı.

Devlet Başkanı Michel Temer'in sözcüsü Alexandre Parola, "hakaret" olarak nitelendirdiği gösterinin "demokratik şekilde bir arada yaşamanın normlarına aykırı olduğu" değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta da Rio de Janeiro eyaletinde işçi ve memurlardan oluşan binlerce gösterici, eyalet yönetiminin kemer sıkma politikalarını protesto etmek için meclis binasını basmıştı. Meclis salonlarını birkaç saatliğine işgal eden ve binaya zarar veren göstericiler, aylardır yapılmayan ödemeler ve maaşlardaki kesintileri protesto etmişti.

Rio de Janeiro'da güvenlik güçleri, dün kemer sıkma politikalarını protesto eden göstericilere müdahalede bulunmuş, eyalet meclisine girmeye çalışan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmıştı. Federal hükümet, Rio'daki gösterilerin kontrol altına alınması için kente çok sayıda asker sevk etmişti.

Düşen petrol ve emtia fiyatları nedeniyle uzun süredir mali krizle mücadele etmeye çalışan Rio de Janeiro'da çok sayıda işçinin maaşı aylardır ödenemiyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 14:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35