Brezilya'da gecekondu direnişinde kan aktı

Rio de Janerio'daki gecekondu mahallerini boşaltmaya çalışan polis ile mahalle sakinleri arasındaki çatışmalar günlerdir devam ediyor. Son olarak çatışmalarda bir kişi hayatını kaybetti

Amerika 03.05.2014, 12:08 03.05.2014, 12:18
Brezilya'da gecekondu direnişinde kan aktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya'nın en büyük "favelası" olarak bilinen Rio de Janerio'daki Rocinha gecekondu mahallesinde cuma gününden beri polis ve silahlı gruplar arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Favelada bulunan kalıcı polis karakoluna yapılan saldırılarda en az bir kişi öldü ve iki kişi ise yaralandı.

Globonews'te yer alan habere göre, yaşanan çatışmada 24 yaşındaki Fernando dos Santos adlı bir şahıs hayatını kaybetti. Ailesi, çocuklarının uyuşturucu kaçakçısı bir mafya için gözcü olarak çalıştığını ifade etti.

Alınan bilgiye göre, yaralılardan biri yüzünden vurulan bir polis memuru. Polis yapılan operasyonla bir çok silah ve uyuşturucunun ele geçirildiğini açıkladı.

Rocinha sakinleri, çatışmaların 2012 Eylül ayında 700 kişilik kalıcı polis birliğinin bölgeye yerleştirilmesinden sonra sık sık yaşandığını ifade ediyor.

Rio şehrinde asayişi sağlamak amacıyla 2008 yılından beri 9 bin polisin, 170 gecekondu mahallesinde bulunan 40 tane kalıcı polis merkezinde görevlendirildiği bilinyor.

Rio Belediye Başkanı Eduardo Paes, Dünya Kupası'ndan dolayı kırk gün içinde 600 bin turistin geleceğini beklediklerini açıkladı. Rio'da final maçı da dahil toplamda 7 maç yapılacak.

Rocinha şehrin güney bölgesinde, dünyanın en ünlü plajlarından olan Ipanema plajına 1.5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Son nüfus sayımında bölgenin nüfusu 70 bin olarak açıklansa da, yetkililer bu rakamın 150 bin civarında olduğunu söylüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?