banner15

Brezilya'daki geçici hükümetten yeni istifa

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in devrilmesinin ardından kurulan yeni hükümette Şeffaflık Bakanlığı görevini yürüten Fabiano Silveira istifa etti.

Brezilya'daki geçici hükümetten yeni istifa

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yolsuzluk iddialarıyla çalkalanan Brezilya’da, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevinin askıya alınmasının ardından kurulan hükümette sular bir türlü durulmuyor. Rousseff’in görevi askıya alınınca geçici hükümeti kuran Michel Temer’in kurduğu hükümetten bir haftada ikinci bakan istifa etti.

Hafta başında istifa eden Planlama Bakanı Romeo Jura’nın ardından, ülkeyi sarsan yolsuzluklarla mücadele etmek üzere getirilen Şeffaflık Bakanı Fabiano Silveira da istifasını vermek zorunda kaldı.

Silveira, Brezilyalı Globo televizyonu tarafından yayınlanan ve istifasına yol açan ses kayıtlarında, kendisi gibi Petrobras soruşturmasına dahil olan Senato Başkanı Sergio Machado ile konuşuyor.

Mart ayında gerçekleşen kayıtlarda dönemin Ulusal Adalet Konseyi üyesi Silveira, yolsuzluğa bulaşan Senato Başkanı’na Petrobras soruşturmasıyla nasıl başa çıkacağı konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Brezilya, aylar boyunca yolsuzluk iddialarıyla çalkalanmış, sokaklara dökülen muhalefet, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in istifasını istemişti. Meclis ve ardından Senato iddialarla ilgili olarak yargılanabilmesi için Rousseff’in başkanlık görevini 6 ay süreyle askıya almıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 13:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48