banner15

Brezilya'nın geçici lideri Temer'den ilk ekonomi adımı

Brezilya’da Dilma Rousseff’in azledilmesinin ardından devlet başkanlığı görevini geçici olarak devralan yardımcısı Michel Temer, işe ekonomik krizle mücadeleden başladı.

Brezilya'nın geçici lideri Temer'den ilk ekonomi adımı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya’da Dilma Rousseff’in azledilmesinin ardından devlet başkanlığı görevini geçici olarak devralan yardımcısı Michel Temer, ilk icraatını ekonomik krizle mücadeleden başladı.

Temer, bütçe açığının kapatılması hedefiyle gündeme getirdiği kemer sıkma önlemlerini görüşmek üzere dün sendika liderlerini kabul etti. Toplantıda ülkenin 1930’lardan beri gördüğü en büyük ekonomik durgunluktan çıkması için planlanan sosyal hizmetler reformu ve emekli maaşlarının tartışıldığı bildirildi.

Bu arada seçimle işbaşına gelmediği için Temer’in meşruiyetini kabul etmeyen çoğu Roussef yanlısı Brezilyalılar Sao Paola’da sokaklara indi. Göstericiler "Temer’in hükümeti gayrimeşru, ataerkil, maço ve bizi temsil etmiyor. Bu hükümet düşene kadar kadınlar her gün sokaklarda olacak." ifadelerini kullandı.

Roussef, yolsuzluk ve bütçede usulsüzlük yaptığı yönündeki iddiaların soruşturulması için Kongre’nin onayıyla geçtiğimiz hafta altı aylığına görevinden azledilmişti. Suçlu bulunması halinde koltuğuna tekrar dönme şansı da bulunmuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 13:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48