banner39

Bu kabileden sadece 400 kişi kaldı

Amazon ormanlarında ağaç kesenlerin soykırımına uğrayan Awa Kabilesinden sadece 4 yüz kişi kaldı

Amerika 19.04.2013, 15:23 19.04.2013, 15:23
Bu kabileden sadece 400 kişi kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bilinen son göçebe avcı-toplayıcı kabilelerinden Awalar büyük tehlike altında. Awa kabilesi yağmur ormanlarının Brezilya tarafında hayat savaşı veriyor. Dünyanın bilinen avcı-toplayıcı son iki kabilesinden biri olan Awalar, Amazon ormanlarında kesim yapanların soykırımına uğruyor.

Kereste ve tarım alanları açmak için kesilen ağaçlarla birlikte, bu yerlilerin hayat alanları da yok ediliyor. Kabileye yönelik kıyımı önlemek için geçen yıl başlatılan kampanyanın başarısız olduğu, yerlilerin hayat alanlarının hızla daraldığı bildiriliyor. Kabilenin hayat alanlarının korunmasına ilişkin çeşitli davaları kazanıldı ancak mahkeme kararları uygulanmıyor.

Çeşitli örgütler Brezilya hükümetinin orman kesiminin önüne geçmeyerek kabilenin yok olmasını engellemediğine dikkat çekiyor. Bölgeye gidenler taşıdıkları ve yerlilerin bağışıklıkları bulunmayan, çeşitli hastalıkları götürürken, yerlileri öldürtmek için, tetikçi tuttukları da belirtiliyor. Nüfusları 400'e gerileyen bu yerlilerin büyük bölümünün "medeni" dış dünyayla ilişkisi bulunmuyor.

Dünyanın akciğerleri sayılan Amazon ormanlarında iki yılda 6 bin 300 kilometrekarelik alanın tahrip edildiği bildiriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?