banner39

Bugün Obama yönetimi için kritik gün

ABD'de bugün yapılan ara seçimlerde Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu güçlendirip Senato'da da çoğunluğu elde edbilir

Amerika 04.11.2014, 16:16 04.11.2014, 16:24
Bugün Obama yönetimi için kritik gün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de bugün yapılacak seçimlerde Temsilciler Meclisi’nin tamamı, Senato’nun 100 üyesinden 33’ü ve 38 eyaletin valisi belirlenecek.

435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk muhalefetteki Cumhuriyetçilerin elinde. Bugün yapılacak seçimde de durumun değişmesi beklenmiyor. 100 sandalyeli Senato’daysa son 8 yıldır sayı üstünlüğünü elinde bulunduran Demokratlar, ara seçime 55’e 45 sandalye üstünlüğüyle giriyor. Cumhuriyetçilerin üstünlüğü ele alması için en az 6 sandalye kazanması gerekiyor. Seçimlerde Demokratların üstünlüğü kaybedebileceği belirtiliyor.

Demokratlar için Alaska, Arkansas, Colorado, Iowa, Louisiana, Michigan, New Hampshire, North Carolina ve West Virginia’dan oluşan 9 eyaletteki seçimlerin risk oluşturduğu belirtiliyor. Kamuoyu yoklamalarında daha önce Demokratların elinde bulunan Montana ve South Dakota’nın ise bu seçimlerde Kongreye Cumhuriyetçi adayları göndereceği anketlere yansıyor.

Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'ndeki sandalye üstünlüğü, onlara bazı yasaları Demokratların desteği olmadan da basit çoğunlukla onaylatma ve kendi gündemlerini hızlıca hayata geçirmede avantaj sağlıyordu. Ancak Cumhuriyetçilerin, bu seçimlerde Senatoda da çoğunluğu ele almaları, ellerini daha da güçlendirebilir ve yasaların bloke edilmeden hayata geçirilmesini kolaylaştırabilir. Zira Temsilciler Meclisi ve Senatodaki dağılım, ya tıkanıklığa neden oluyordu ya da bazı durumlarda iki partiyi Temsilciler Meclisi ve Senatoda birlikte çalışmaya zorluyordu.

Senato’daki sandalye dağılımının 50-50 olması durumunda ise ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden devreye girecek. Senato'da üstünlüğün hangi partide olacağında Biden belirleyici olacak.

Senatoda Cumhuriyetçilerin üstünlüğü elde etmesi, Obama’yı Beyaz Saray’da tek başına bırakarak, Beyaz Saray-Kongre karşıtlığını artırabilir. Böyle bir durumda muhalif bir Kongre ile uğraşmak zorunda kalabilecek olan Obama, savunduğu politikaların onaylanmasında sıkıntı yaşayabilir.  

Cumhuriyetçiler için ise riskli iki eyaletin Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell’ın seçim bölgesi Kentucky ile Senatör Pat Roberts’in bölgesi Kansas eyaleti olduğu belirtiliyor.

Demokratların, Delaware, Hawaii, Illinois, Massachusetts, Minnesota, New Jersey, New Mexico, Oregon, Rhode Island, Virginia’ da seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakılırken, Cumhuriyetçilerin ise Alabama, Idaho, Maine, Mississippi, Montana, Nebreska, Oklahama, South Carolina, South Dakota, Tennesse, Teksas ve Wyoming’de ipi göğüslemesi bekleniyor.

Demokratların kötü performansına gerekçe olarak halkın Obama'ya ekonomi ve dış politikada duyduğu tepkiyi gösteriliyor. Obama yönetimine desteğin az olmasının nedenleri arasında Ebola virüsü ile mücadeledeki dikkatsizliklerden, IŞİD'e ve Beyaz Saray'ın Rusya'nın "yayılmacı" olarak nitelendirilen tutumu karşısında çaresiz görünümüne kadar, birçok neden sayılıyor.

Yaklaşık 4 milyar doların harcandığı seçimlere katılımın yüzde 45 civarında olacağı tahmin ediliyor.

ABD'de 4 Kasım 2014'te yapılacak ara seçimlerin, başkanlık seçimlerine referans teşkil edebileceği yorumları yapılıyor.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?