Bunun adı da 'Amerika Baharı' olur mu? Londra, Berlin Kopenhag ayakta

ABD'de başlayan gösteriler Almanya ve İngiltere'ye de sıçradı. İngiltere'nin başkenti Londra'da binlerce kişi ABD Büyükelçiliği'ne yürüdü. Göstericiler, “Adalet yoksa, huzur da yoktur” sloganlarıyla Londra’da yürüdü.

Bunun  adı da 'Amerika Baharı' olur mu? Londra, Berlin Kopenhag ayakta

Londra’da binlerce gösterici, ABD’nin Minnesota kentinde gözaltına alınırken polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd için dayanışma eylemi yaptı.

ABD'nin Minnesota eyaletinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen siyahi George Floyd için düzenlenen protestolarda, İngiltere'nin başkenti Londra'da binlerce kişinin ABD Büyükelçiliği'ne yürüdüğü bildirildi. ABD'nin Londra Büyükelçiliği binasına girmek isteyen göstericileri polis engelledi. Göstericiler, “Adalet yoksa, huzur da yoktur” sloganlarıyla Londra’da yürüdü.

Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda öğle saatlerinde toplanan yüzlerce gösterici, "Dizinizi boynumuzdan çekin" sloganları attı.

"Gerçek pandemi ırkçılıktır" pankartının dikkati çektiği gösteride, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye dönük sosyal mesafe kuralları da umursanmadı.

Göstericiler daha sonra kentin Thames nehrinin güney kıyısındaki Vauxhall semtinde bulunan ABD Büyükelçiliğine yürüdü.

Elçilik önünde yoğun güvenlik önlemi alan İngiliz polisi ile göstericiler arasında zaman zaman sözlü ve fiziki çatışma yaşanırken, 11 gösterici gözaltına alındı. 

Polisin geri çekilmesiyle gerginliğin azaldığı eylemde göstericiler, başbakanlık ofisi "10 Numara"nın bulunduğu Downing Street'e yürüdü ve eyleme burada devam etti.

ABD'nin Minnesota eyaletinde yer alan Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen siyahi George Floyd için ABD'de başlayan protestolar hız kesmeden devam ederken, protestolar 30'dan fazla kente sıçradı.

İngiltere’de "Black Lives Matter" (BLM) göstericileri, başkent Londra’nın Peckham bölgesinde sokaklarda George Floyd için slogan attı. 

Almanya

Berlin'de biraraya gelen göstericiler "Nefes alamıyorum" sloganını seslendirdi.

Berlin'de göstericiler Floyd'un öldürülmesini protesto etmek için Pazar günü ikinci kez toplandılar. Alman başkentinin en çeşitli semtlerinden birinde yer alan Hermannplatz'da bir araya gelmeden önce yüzlerce kilometre şehir boyunca yürüdü.

Alman haber medyasının aktardığı polis raporlarına göre yaklaşık 1.500 kişi katıldı. “Herhangi bir yerde adaletsizlik, her yerde adalet için bir tehdittir,” bir işaret okuyun. “Siyah olmak bir suç değildir,” dedi bir diğeri.

Polis, barışçıl bir şekilde sona eren bir gösteride Cumartesi günü Berlin'deki ABD Büyükelçiliği dışında yaklaşık 2.200 kişinin toplandığını söyledi.

Kanada

Kanada'da Cumartesi günü birkaç bin kişi ırkçılığı kınamak ve polisin Çarşamba günü evinde iken balkonlu bir daireden düşen Regis Korchinski-Paquet'in ölümünde cevap istemek için Toronto'da yürüdü.

Canadian Broadcasting Corp. News'e göre , Toronto protestolarında, virüsün yayılmasını kontrol etmek için yüz maskelerinde yürürken insanlar “başka bir kara yaşamı” söylemediler .

Danimarka

Danimarka'da, yaklaşık 2.000 kişi Cumartesi günü Kopenhag'daki ABD büyükelçiliği dışında protesto için barışçıl bir şekilde bir araya geldi. Yerel , kalabalığın daha sonra “George Floyd için Adalet” yazılı tabelalar tutarak Christiansborg Sarayı'na doğru yürüdüğünü bildirdi. 

Kaynak: Washington Post, huffpost

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 13:50
banner53
YORUM EKLE

banner39