banner39

Burkina Faso'da otel baskını: Ölü ve rehineler var

Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'daki Splendid Oteli'ne bomba yüklü araçla düzenlenen saldırı düzenlendi. En az 20 kişinin öldüğü saldırıda, 126 rehine güvenlik güçleri tarafından kurtarıldı.

Amerika 16.01.2016, 09:20 16.01.2016, 10:22
Burkina Faso'da otel baskını: Ölü ve rehineler var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'daki Splendid Oteli'ne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi ve en az 20 kişi öldü. Saldırının düzenlendiği otelin Birleşmiş Milletler personeli ve yabancılar tarafından sıkça kullanıldığı biliniyor. 

Burkina Faso İçişleri Bakanlığı yetkilileri, güvenlik güçlerinin bir kısmı otelin lobisinde, bir kısmı da otele ait kafede 20 ceset bulduğunu açıkladı.

Fransız özel kuvvetlerinin destek verdiği güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda aralarında Burkina Faso Çalışma Bakanı'nın da bulunduğu 63 rehinenin kurtarıldığı, bunlardan 33'ünün yaralı olduğu belirtildi. 147 odalı otelde kaç rehine ve saldırganın bulunduğu bilinmiyor. 

Görgü tanıkları, havaalanı yakınlarındaki 4 katlı Splendid Otel'in önünde bomba yüklü 2 aracın infilak ettiğini, maskeli 3-4 kişinin otele girdiği ve güvenlik güçleriyle saldırganlar arasında çatışma çıktığını aktarıyor.

Öte yandan saldırıları Mağrip El-Kaide'si üstlendi. Mağrip El-Kaide'si Aralık ayında aralarında Burkina Faso'nun da olduğu bir çok ülke için cihat çağrısında bulunmuştu. Aşırı dinci militanlar geçtiğimiz Kasım ayında komşu ülke Mali'de de benzer bir saldırı düzenlemişti. Mali'deki 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı da Mağrip El-Kaide'si üstlenmişti.

Burkina Faso geçen yılın başında gerçekleşen darbenin ardından ilk kez başkanlık seçimine gitmişti. Darbeden önceki lider Blaise Compaore ülkeyi 27 yıl yönetmişti. Ülkeye uzun süredir gerginlik ve çatışma ortamı hakim.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?