banner39

Carter'dan İncirlik açıklaması

ABD Savunma Bakanı Carter, darbe girişimi sırasında elektrikleri kesilen ve NATO'ya ait nükleer silahların da bulunduğu İncirlik üssündeki durumun yakın zamanda normale döneceğini söyledi.

Amerika 21.07.2016, 14:44 21.07.2016, 14:44
Carter'dan İncirlik açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'e karşı mücadele eden koalisyon güçlerinden 30 ülkenin Savunma Bakanlarının başkent Washington'da katıldığı toplantıda konuşan Carter, IŞİD ile mücadelede izlenmekte olan ve izlenecek yaklaşımları anlattı.

BAKAN FİKRİ IŞIK KATILAMADI

Türk Savunma Bakanı Fikri Işık'ın, Türkiye'de yaşanan darbe teşebbüsü nedeniyle katılamadığı toplantıda Türkiye'yi, Washington Büyükelçiliği yetkilileri temsil etti. Carter bir gazetecinin Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin ardından İncirlik Üssü ve Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede etkin katılımının sürüp sürmeyeceği sorusuna verdiği yanıtta, Savunma Bakanı Işık ile telefonla görüştüğüne değinerek, 'Toplantıda Türk temsilciler vardı, Savunma Bakanı çok anlaşılır gerekçeler yüzünden gelemedi. Türk Savunma Bakanı ile dün konuştum, kendisinin güvende olmasından, devletin işlerliğini sürdürmesinden duyduğum memnuniyeti belirttim. Kendisi ile ilgili duyduğum endişeyi ve demokratik yollarla seçilmiş hükümeti desteklediğimizi dile getirdim. Kendisi, geçtiğimiz hafta yaşanan olayların IŞİD'e karşı ortak mücadelemizi etkilemeyeceğini açıklıkla söyledi.

"ORDU ÖĞELERİNİN KARIŞTIĞI DARBE, OPERASYONLARIMIZI ETKİLEDİ"

İncirlik'e gelince, ortada ordu öğelerinin de karıştığı bir darbe durumu var ve bu da operasyonları etkiledi. Ancak (Bakan Işık), İncirlik'te durumun kısa sürede normale döneceği konusunda bana güvence verdi. IŞİD'e karşı yürüttüğümüz kampanya bu durumdan etkilenmedi. Sorun, elektrik kesilmesi kaynaklı. Kendisi ile konuşmaktan büyük memnuniyet duydum" ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?