banner39

Çeçen baba: Çocuklarıma komplo kuruldu

Boston'da meydana gelen patlamanın sorumluları olarak suçlanan Çeçen kardeşlerin 10 yılı aşkın ABD'de yaşadığı ortaya çıkarken, babaları suçlunun ABD olduğunu söylüyor

Amerika 19.04.2013, 18:17 19.04.2013, 18:48
Çeçen baba: Çocuklarıma komplo kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD’nin Boston eyaletinde gerçekleştirilen maratonu kana bulayan eylemcilerin Çeçenistan kökenli iki kardeş Tamerlan ve Covhar Sarnayev olduğu iddia ediliyor. Zanlılardan abi Temarlan Sarnayev, bu sabah Boston'da MIT Üniversitesi'nde çıkan çatışmada hayatını kaybetti. Kardeş Covhar ise şu anda Boston'da kapı kapı aranıyor.

Ailenin İkinci Çeçen Rus Savaşı sırasında, Çeçenistan'ı terkettiği önce Kırgızistan, ardından Kazakistan'da yaşadığı, 2000'li yıllrın başında ise ailenin ABD'den oturum aldığı ortaya çıktı. Çeçen makamlar da söz konusu ailenin yıllar önce Çeçenistan’ı terk ettiğini açıkladı.

Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov’un basın sözcüsü Alvi Karimov yaptığı değerlendirmede, “İlgili kurumlardan edindiğimiz ilk bilgilere göre, Sarnayev ailesi uzun yıllar önce Çeçenistan’ı terk ederek Rusya’nın başka bir bölgesine yerleşti. Daha sonra aile uzun süre Kazakistan’da yaşadı ve oradan ABD’ye göçtü. ABD’de aileye oturum izni verilmişti. Olayın şüphelileri yetişkin yaşlarında Çeçenistan’da yaşamadı”dedi. Bu iddiayı zanlıların amcası da doğruladı ve yegenlerinin Çeçenistan'a hiç gelmediğini açıkladı.

Ria Novosti haber ajansına konuşan bir Çeçen güvenlik görevlisi de, Sarnayev ailesiyle ilgili Çeçenistan kurumlarında herhangi bir sabıka dosyasının bulunmadığını söyledi.

Interfax’a konuşan çocukların babası Anzor Sarnayev ise “Ben olayı televizyondan öğrendim. Benim oğlum bir melekti. Onlar inançlı çocuklardı. Niçin Tamerlen’ı öldürdüler? Onu sağ olarak ele geçirmeleri gerekmiyor muydu? Küçük olan şimdi saklanıyor. O ABD’de tıp fakültesi ikinci sınıfta okuyordu. Tatil için memlekete gelecekti. Ne olacağını bilmiyorum. Bir kez daha söylüyorum: Benim çocuklarıma özel servisler komplo yaptı” dedi. Anzor Sarnayev eşi ve kızları ile birlikte Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de yaşıyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?