banner39

'Cenevre'de konuşulan eylemin yerine geçemez'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne katılma isteğine ilişkin mektubuyla ilgili, "Bu Cenevre'de konuştuğumuz türden bir eylemin yerine geçemez" dedi

Amerika 13.09.2013, 01:38 13.09.2013, 07:37
'Cenevre'de konuşulan eylemin yerine geçemez'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Cenevre’de, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi ile görüştüğünü kaydetti.

Kerry’nin ayrıca , Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed el-Carba ve Özgür Suriye Ordusu Yüksek Askeri Konseyi Başkan Selim İdris ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptığını belirten Harf, bu konuşmalarında Kerry’nin Cenevre’deki görüşmelerde somut  taahhütler aradığını ve ABD Başkanı Barack Obama’nın askeri eylem tehdinini de masada kalmayı sürdürdüğünü aktardığını dile getirdi.

Rusya'nın teklifiyle ilgili sürecin, Cenevre görüşmeleri, BM Güvenlik Konseyi ve P5 ülkelerinin New York’taki toplantısı şeklinde üç ayakta yürütüldüğünü ifade eden Harf, Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne (CWC) katılma isteğine ilişkin talebini BM Genel Sekreterliği'ne iletmesiyle ilgili olarak da “Bu eylem, şu anda Cenevre’deki konuştuğumuz türden bir eylemin yerine geçemez. CWC önemli ama bu, kendilerinin kimyasal silah stoklarını teyit etmek ve tamamen yok etmek için bizim ve Ruslarla çalışmanın yerini alamaz ve bunu oyalama taktiği olarak kullanmamalılar” dedi.  

Harf, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in New York Times’da yer alan, kimyasal silahlardan Suriyeli muhaliflerin sorumlu olduğuna yönelik sözlerinin sorulması üzerine, “Biz Putin ve Cenevre’deki ekipleri dahil Rusların, sadece sözler değil eylemler konusunda da ilerlemelerini bekliyoruz” dedi ve Esad rejimi dışında birilerinin kimyasal silah kullandığına dair her söylemi “absürt” olarak nitelendirdi.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

Harf, “Türkiye’nin müdahaleden yana olduğu ve bu nedenle yeni diplomatik sürecin ABD-Türkiye ilişkilerini nasıl etkilediğine” yönelik soru üzerine, ABD olarak Türkiye ile çok yakın ilişkilerinin olduğunu ve Kerry’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile sürekli konuştuğunu söyledi.

Harf, “Bu birkaç gün (Cenevre’de) teklifin, ilerleme sağlamada gerçek ve güvenilir olup olmadığını görmek için görüşmeler yapacağız. Türkiye gibi (kimyasal silah konusunda) yüksek riske sahip bölgedeki müttefiklerimizle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.  

Kimyasal silahları yok etmenin Suriye’deki çatışmaları sonlandırmayacağı noktasında Türkiye ile aynı düşündüklerini ifade eden Harf, bunun siyasi çözümle olabileceğini kaydetti.

CARNEY: RUSYA, MUHALEFETİ SUÇLAMADA YALNIZ KALDI

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de günlük basın toplantısında, Putin’in New York Times’daki sözlerinin sorulması üzerine, Putin’in, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın kimyasal silahlarının uluslararası kontrole alınması ve yok edilmesi noktasında kendi kredibilitesini ve prestijini ortaya koyduğunu belirterek, bunun önemli şey olduğunu kaydetti.

Rusya’nın Suriye’nin destekçi ve koruyucusu olduğuna işaret eden Carney, “Dünya, Rusya’nın kendi söylediği taahhütlerine uyup uymadığını not edecektir” dedi.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?