Cheney'nin danışmanı Ankara büyükelçisi oluyor

ABD'nin eski başkan yardımcısı Dick Cheney'nin bir dönem müşavirliğini yapan John R. Bass'ın ABD'nin Ankara Büyükelçisi olarak atanacağı söyleniyor

Cheney'nin danışmanı Ankara büyükelçisi oluyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliğine bir dönem Dick Cheney'nin müşavirliğini de yapan John R. Bass getirileceği söyleniyor.

John R. Bass kimdir?

John R. Bass 1 Ekim 2009 tarihinde Gürcistan Büyükelçisi olarak  görev yaptı.

Bass,  Kıdemli Dışişleri yetkilisi olarak görev yaptı. 2008-2009 yılları arasında Bağdat İl İmar Ekibini açtı. Bass, 2005-2008 yılları arasında , Dışişleri Bakanlığı Operasyon Merkezi Direktörü olarak görev yaptı .

Bass Operasyon Merkezi'nde görev yaptığı dönemde,  Katrina Kasırgası karşısında uluslararası yardım koordinasyonunu yönetti.

Bass 2004-2005 yılları arasında,  ABD Başkan Yardımcısı Cheney'e özel danışmanı oldu. Bass Roma'da 2002-2004 yılları arasında, insan hakları, göç , insan ticareti, birey ve işgücü piyasası reformu konularında İtalyan hükümeti ve sivil toplum ile nişan koordine Büyükelçiliği noktalarında görev yaptı.

Bass 2000-2001 yılları arasında, stratejik silah azaltımı, Rusya Federasyonu ile tartışmalar için politika ve operasyonel planlamasını koordine merkezi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott'un personel şefi oldu. 1998-2000 yılları arasında, Kosova'da bulunan barış gücü komuta merkezinde görev yaptı.

Bass ayrıca, Rusya'nın ABD'nin Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze savunma sistemini kabul etmesi için müzakereler yürüttü.

Dışişleri Bakanlığından yapılan önceki atamaları ile Türkiye, Kıbrıs, Benelüks ülkeleri ve NATO-Rusya görüşmeleri üzerinde çalışmalar yaptı. Bass gazete editörlüğü ve bir siyasi kampanya danışmanlığı yaptı. New York'ta doğup büyüyen Bass, Syracuse Üniversite'sinden mezun oldu. Bass, İtalyanca ve Fransızca olmak üzere iki yabancı dili biliyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39