Chicago'da Türk Festivali başladı

Chicago'da düzenkenen Geleneksel Türk festivali, Türklerin yanı sıra Amerikalılardan da ilgi gördü

Amerika 25.08.2016, 09:30 25.08.2016, 09:30
Chicago'da Türk Festivali başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Chicago Türk Festivali başladı.

Chicago'nun ünlü Daley Meydanı'nda gerçekleştirilen festivalde Türk kültürü, müziği, sanatı ve mutfağından örnekler sergileniyor. Chicago ve çevresinde yaşayan Türklerin yanı sıra Amerikalıların da yoğun ilgi gösterdiği festival, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Açılışta konuşan Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar, "Zor bir yaz geçirdik ve hala da geçiriyoruz. Bir daha yaşanmamasını dilediğimiz olaylar yaşadık. Bu olayların hiçbirini hak etmedik. Çok şükür, birliğimiz ve beraberliğimiz eskisinden de daha kuvvetli hale geldi." diye konuştu.

Türkiye'nin sanatla, kültürle ve gurur duyulacak başarılarla gündeme gelmesinin istendiğini ifade eden Acar, "Türkiye'nin terörle, bombayla değil, Aziz Sancar gibi kahramanlarla gündeme gelmesini istiyoruz. Chicago Türk Festivali, Türk Amerikan toplumunun bu arzumuza ve hedefimize mütevazı bir katkısıdır." görüşünü paylaştı.

Acar, Amerikan toplumuna Türkiye'yi anlatma amacı taşıyan festival için emek harcayan herkesi gönülden kutladığını sözlerine ekledi.

Açılış konuşmasının ardından Türk kültürü, sanatı ve mutfağına ait stantların yer aldığı festival alanına kurulan sahnede konser, mehter takımı ve halk oyunları gösterisi ile defile yapıldı.

Festivali izlemek için Chicago ve çevresinden Daley Meydanı’na gelen Türklerin yanı sıra Amerikalılar da sahne performanslarını ilgiyle izledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?