banner39

Chomsky: Bush'u denize atsalar...

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülerek denize atılmasına Amerikalı ünlü yazar ve siyaset bilimci Noam Chomsky, çok sert tepki gössterdi.

Amerika 09.05.2011, 06:55 09.05.2011, 09:17
Chomsky: Bush'u denize atsalar...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikalı ünlü yazar ve siyaset bilimci Noam Chomsky, "Bush'u denize atsalar nasıl tepki verirdik?" diyerek El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in silahsız olduğu halde öldürülerek denize atılmasına sert tepki gösterdi.

Bin Ladin operasyonunun planlı bir suikast olduğu ve uluslararası hukukun temel kurallarını ihlal ettiği giderek açıklık kazandığına dikkat çeken Chomsky, Guernica'daki köşesinde şunları yazdı: "Görünüşe göre silahsız kurbanı ele geçirmek için hiçbir girişimde bulunulmadı, oysa (üzerlerine yürünmesi dışında) hiçbir direnişle karşılaşmayan 80 komando bunu yapabilirdi. Hukukun üstünlüğüne saygılı toplumlarda, zanlılar yakalanıp adil yargının önüne çıkarılır".

11 Eylül saldırılarının El Kaide tarafından düzenlendiğine dair hiç bir kanıtın bulunmadığını belirten Noam Chomsky, "Obama, “11 Eylül saldırılarının Kaide tarafından düzenlendiğini kısa süre içinde öğrendik” derken yalan söylüyordu. O zamandan beri hiçbir ciddi kanıt ortaya konmadı. Bin Ladin’in ‘itirafına’ dair çok şey söylendi ama bu benim Boston Maratonu’nu kazandığımı söylememden farklı değil." diye yazdı.

Usame Bin Ladin'in Amerikan askerleri tarafından denize atılmasına sert tepki gösteren Chomsky, şunları yazdı: "Iraklı komandolar, George W. Bush’u öldürüp cesedini Atlantik’e atsa nasıl tepki verirdik? Bush’un işlediği suçlar, Bin Ladin’inkileri fersah fersah aştı ve o bir ‘zanlı’ değil, ‘karar verici’. Nürnberg Mahkemeleri’nde Nazi suçlularını darağacına gönderen karardan alıntı yaparsak Bush, ‘diğer savaş suçlarından sadece kendi içinde bütünün birikmiş kötülüğünü barındırmasıyla ayrılan bir uluslararası suçun işlenmesine yol açan emirleri verdi’. Onun emirleriyle yüz binlerce insan öldü, milyonlarca kişi mülteci konumuna düştü, ülkenin büyük bölümü tahrip edildi ve bölgedeki mezhep çatışmasının fitili yakıldı."

 

 

Yorumlar (1)
muzaffer 12 yıl önce
Bu bush da ne adammış ki bütün öfkeleri üzerinde topladı, koskoca devlete, Orduya, Halka, Onu desteklemeyen(!) onlarca milyon kişiye rağmen Iraklıları öldürdü, buna neremizle gülelim, bu ne komik bir edebiyattır, devletlerin şiddet politikalarını tampon olsun diye politikacılara atıyorlar, Obama da öyle değil mi? Kessinler bu göstermelik hümanist tavırlarını, halkı yokedilmiş bir kıtada yaşıyorlar
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?