banner39

Chomsky: Libya'da cevaplar bizde değil

Dünyaca ünlü düşünür Noam Chomsky, Libya konusunda Brezilya ve Türkiye'nin tutumunun önemine dikkat çekti.

Amerika 10.03.2011, 13:46 10.03.2011, 13:46
Chomsky: Libya'da cevaplar bizde değil

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin isyan eden halkına karşı tank, roket ve uçaklar ile savaş açması farklı siyasi sistem ve duruşa sahip pek çok ülke ve kuruluşu yapılabilecekler üzerine düşünmeye zorladı.

BBC'nin Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da yaşanan son gelişmeler ve muhtemel senaryolar hakkındaki sorularını cevaplayan dünyanın en önemli entellektüel isimlerinden dilbilimci Profesör Noam Chomsky, ilginç açıklamalrda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin kendisinin terörist olduğunu, totaliter bir rejimle yönetildiğini ve diktatörlükleri desteklediğini söyleyen Chomsky, ABD ve batının  bugün isyan eden halkları desteklemeye başlamasının nedenini "defalarca denenmiş standart bir planı uyguluyorlar" şeklinde açıkladı.

"Asıl gözdeleri olan diktatörü daha fazla destekleyemedikleri bir döneme girdiklerinde, ortaya çıkıp demokrasiye olan aşklarını ilan ederler ve rejimi korumaya çalışırlar" diyen Chomsky, batıdaki demokrasi anlayışını da eleştirdi. 

"BİZDEN BİŞEY YAPMAMIZ İSTENMEDİ"

Demokrasinin Batı ülkelerindeki versiyonunu "yanılsama" olarak niteleyen ünlü düşünür, "bu ülkelerde medya, toplumun hükümet politikalarına onay vermesini sağlayan bir mekanizma gibi işliyor" dedi, Arap dünyasında ise devrimlerini kısmen internet ile örgütlendiğine ve bu mekanizmanın kırıldığına dikkat çekti.

Libya'daki olaylarda batının sorumluluğu konusundaki bir soruya ise Chomsky şu cevabı verdi:

"Öncelikle bizden bir şey yapmamız istenmedi. Bizden asıl istedikleri uzak durmamız. Bize söylenen "uzak durun, elinize yeterince kan bulaşmış durumda". Ne yapılması gerektiği sorusunu cevaplayacak olan biz değiliz. Dünya'da yalnızca bir yokuz. Örneğin Brezilya ve Türkiye gibi saygı duyulan devletler de var."

 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?