CIA, ABD Senatosu bilgisayarlarına sızmış

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Başkanı Feinstein, CIA'yi Komite'nin bilgisayarlarına uygunsuz biçimde sızmakla suçladı.

CIA, ABD Senatosu bilgisayarlarına sızmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Başkanı Senatör Dianne Feinstein, Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü'nün (CIA), komite üyelerinin bilgisayarlarına sızdığını söyledi.

Senato genel kurulunda konuşan Demokrat Senatör Feinstein, CIA'yi, Senato İstihbarat Komitesi'nin, CIA'in 2002 yılına uzanan ve 2006 yılında kamuoyuna açıklanan gözaltı ve sorgulama tekniklerine yönelik yürüttüğü inceleme sırasında Komite'nin bilgisayarlarına sızmakla suçladı.

Feinstein, CIA'in George W.Bush'un ABD Başkanı olduğu dönemde terör soruşturmalarında işkence yöntemlerine başvurduğu iddialarını ve bununla ilgili milyonlarca sayfalık gizli belgeyi inceleyen Komite çalışanları için tahsis edilen bilgisayar ağında uygunsuz biçimde arama yaparak, federal suç işlemiş olabileceğini belirtti. 

İnceleme sırasında, "Panetta Review" adı verilen CIA'in bir iç değerlendirme çalışmasının, komitenin kullandığı bilgisayar ağına gizlice girmek suretiyle CIA tarafından ortadan kaldırıldığını savunan Feinstein, CIA Direktörü John Brennan'ın geçen ocakta kendisine, Komite çalışanlarının bu iç gözden geçirme çalışmasına ulaşmış olabilecekleri düşüncesiyle bilgisayarlara girildiğini ilettiğini öne sürdü.

Feinstein, "CIA'in aramasının, ABD Anayasası'nda şekillenmiş güçlerin ayrılığı ilkesini ihlal etmiş olabileceğine yönelik ciddi endişelerim var" ifadesini kullandı.

CIA'in bunu yapmadan önce kendileriyle temasa geçmediğine vurgu yapan Feinstein, "CIA, komiteye veya komite çalışanlarına, komitenin, iç değerlendirme çalışmasına erişme imkanına sahip olup olmadığını veya o çalışmayı edinip edinmediğimizi sormadı. CIA bunu yapmak yerine, gitti ve komitenin bilgisayarlarında arama yaptı. CIA, komitenin ‘Panetta Review’u nasıl edindiği hakkında hala bir soru sormuş değil” diye konuştu.

Feinstein, komite çalışanlarının, sorgulama tekniklerine karşı resmi CIA raporlarından daha eleştirel unsurlar barındıran "Panetta Review"a, belgeleri incelerken arama motorunu kullanarak basitçe ulaştığını ve medyadaki bazı iddiaların aksine, bu belgeleri edinmek için CIA bilgisayarlarına sızmaları gibi bir durumun söz konusu olmadığını savundu.

CIA’den bilgisayarlara uygunsuz erişildiğine dair özür beklediklerini belirten Feinstein, "Bir özür ve CIA'in bu komite tarafından kullanılan bilgisayarlarda arama yapmasının uygunsuz olduğunun kabul edilmesini istedim. Bunların hiçbiri olmadı" dedi.

CIA Direktörü Brennan ise  Feinstein'ın iddialarını yalandı. Brennan, katıldığı bir programda, "CIA'in Senato bilgisayarlarına sızdığı iddiaları konusunda, hiçbir şey gerçeklikten bu kadar uzak olamaz" değerlendirmesinde bulundu. CIA'in Kongre'nin denetim faaliyetlerinin gerekliliğine inandığını belirten Brennan, "olanları geride bırakmak istediklerini" kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 22:29
banner53
YORUM EKLE

banner39