banner15

CIA Başkanı'ndan 'waterboading' tehdidi

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’in Başkanı John Brennan, suda boğulma hissi veren ‘waterboarding’ adlı sorgulama yöntemine tekrar dönülmesi kararı alınırsa görevinden istifa edeceğini açıkladı.

CIA Başkanı'ndan 'waterboading' tehdidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CIA'nin uzun yıllar tartışılan 'waterboading' uygulaması yeniden tartışmaya açıldı. Brookings Enstitüsü’nde düzenlenen programda konuşan CIA Başkanı John Brennan, suda boğulma hissi veren 'waterboading' uygulamasına dönülmesi halinde görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump, suda boğulma hissi veren ‘waterboarding’ adlı sorgulama yöntemine tekrar dönülmesi önerisiyle tartışmaya sebep olmuştu. Brennan ise seçimler öncesi konuyla ilgili tavrını açıkça belirtti.

Brennan şunları kaydetti:

"Ajansın gözaltı ve sorgulama programının 11 Eylül saldırılarının ardından ülkenin güvenliğini koruma çabalarında faydalı olduğuna inanıyorum. Hatalar yapıldı mı? Elbette. Benim görüşüme göre bu ileri sorgulama tekniklerinin uygulanması ile kişilerden güvenilir bilgiler alınması arasında sebep-sonuç ilişkisi kuramazsınız. Bu tekniklerin uygulandığı kişilerden güvenilir bilgiler alındığı oldu ancak ajans bu program yüzünden çok bedel ödedi. Ben bu tekniklerin gerekli olmadığını düşünüyorum. Biliyorum, ‘waterboarding’ gibi yöntemlerin yeniden uygulanmaya başlaması gibi çağrılar oldu ama ben CIA Başkanı olduğum sürece bu yoldan tekrar gitmeyeceğiz. Bunların ne gerekli ne de hem ajansın geleceği hem de bu ülkenin dünyadaki itibarı ve konumu açısından tavsiye edilir olduğuna inanmıyorum (…) Eğer bir ABD Başkanı, ‘waterboarding’ ya da bir başka şeli uygulaması yönünde talimat verirse, bu yönelim ve talimatı rahat bir vicdanla yerine getirip getiremeyeceklerinin kararını CIA Başkanı ya da CIA içerisindeki diğerleri verecek. Ben şunu söyleyebilirim; Başkan ne söylerse söylesin bu talimatı veren CIA Başkanı ben olmayacağım, böyle bir durumda başka bir (CIA) başkan bulmak zorunda kalırlar."

CIA Başkanı Brennan, Suudi Arabistan’daki son saldırıların IŞİD’in izlerini taşıdığını ve örgütün Suudi krallığına çok ciddi bir tehdit oluşturduğunu da kaydetti.

Brennan ayrıca, Avrupa ülkelerinin teröre karşı mücadelede doğru yolda olduğunu ancak istihbarat kurumları arasında daha yakın etkileşim sağlanarak bu alandaki çabaların hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35