banner39

CIA belgelerinde yeni 11 Eylül gerçekleri

Yeni CIA belgelerinde Washington'un istihbaratını aldığı saldırıyı önleme konusunda ayak sürüdüğü ortaya konuyor

Amerika 20.06.2012, 11:02 20.06.2012, 11:41
CIA belgelerinde yeni 11 Eylül gerçekleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

11 Eylül saldırıları ile ilgili 120 CIA belgesi daha gün yüzüne çıktı. Gizliliği kaldırılarak yayımlanan Ulusal Güvenlik Arşivi belgeleri, Bin Ladin'i yakalama sürecini, Afganistan-Pakistan hattındaki insansız uçak saldırılarının gelişimini ve Amerika'nın müttefiki Pakistan içindeki faaliyetlerini gösteren yeni bilgiler içeriyor.

Bu bilgiler arasında en ilginci, CIA'nın Bin Ladin ile 11 Eylül'den tam bir yıl önce kesişen yollarına dair belgeler.. El Kaide'nin Amerikan topraklarında bir saldırı planladığına dair güçlü duyumlar alan CIA, Ladin'i izlemek için Bush yönetiminden izin ve para alamamış. Belgeler, Bush hükümetinin 9/11 saldırıları öncesi El Kaide'nin peşinde olduğunu, ya da kimsenin saldırıları tahmin edemeyeceğini iddia edenleri yalanlıyor.

Belgelere göre, 2000'den itibaren CIA Afganistan'da Predator insansız hava araçları kullanmaya başladı. Pentagon gözetim amaçlı planı onayladı. Aynı dönemde CIA bütçe endişelerini gerekçe göstererek Bin Ladin operasyonundan sorumlu biriminin "saldırı" değil "savunma" pozisyonu alacağını açıkladı. Yani El Kaide liderini öldürmek ya da yakalamak için Afgan aşiret liderleri ve Kuzey İttifakı kullanılacaktı. "Bin Ladin'e benzeyen" bir kişiyi defalarca farkeden insansız uçakların kayıtları ile Pentagon'dan hareket izni istendi.

BAŞKAN TATİLDE!

Belgelere göre, Beyaz Saray yetkilileri, El Kaide'nin ABD'ye saldırı hazırlığında olduğu yönünde dikkate değer oranda uyarı aldı. Haziran-Eylül 2001 arasında tam yedi CIA kıdemli istihbarat yetkilisi "kaçınılmaz saldırının yakın olduğu" bilgisi verdi. Bu raporlardan birinde "önümüzdeki günlerde Bin Ladin'in birden fazla saldırı düzenlemesini bekliyoruz" ifadesi yer alıyor. Bir diğerinde ise, "Bazı ABD vatandaşları da dahil olmak üzere El Kaide üyeleri yıllardır ABD'de yaşıyor ya da ziyaret ediyor, grup burada bir destek yapısına sahip görünüyor" diyor.

Ancak bu istihbaratın aktığı Ağustos ayı boyunca Başkan Bush, Teksas'taki çiftliğinde tatilde ve bir devlet başkanı tarafından yapılan en uzun tatil olarak kayıtlara geçen bu dönemde CIA direktörü George Tenet Bush ile konuşamıyor. Bush sonunda 4 Eylül 2001 tarihinde terör konulu bir toplantı için randevu veriyor, ancak Bin Ladin'e yönelik operasyonların önü kesiliyor.

Belgelerin ifşa ettiği bilgiler arasında 11 Eylül saldırılarının "beyni" olarak yargılanan Halid Şeyh Muhammed'e yönelik işkenceye dair neredeyse hiçbir şey olmaması dikkat çekici. Uzmanlar, CIA'nın yaptıklarının savaş suçları kapsamında değerlendirilmesinden çekindiği için bu bilgilerin saklandığını savunuyor.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?