banner15

CIA eski başkanı: Güvenli bölge oluşturulmalı

CIA’in eski direktörü Michael Hayden, ABD’nin Suriye politikasını yanlış buluyor. Güvenli bölgenin oluşturulması gerektiğini söyledi

CIA eski başkanı: Güvenli bölge oluşturulmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in eski direktörü Michael Hayden, 7. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi için geldiği İstanbul’da bazı açıklamalarda bulundu.
2006-2009 yılları arasında CIA’in başında görev alan Hayden,, 1999’dan 2005’e kadar ise Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın direktörü olarak bugün çok tartışılan dinleme operasyonlarına imza atmıştı.

Business HT’nin sorularını cevaplandıran Hayden, ABD’nin en baştan beri izlediği Suriye politikasını yanlış buluyor. Hayden’a göre IŞİD’le mücadelede hava saldırıları yeterli değil.

Hayden, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkiye ile ortak operasyon açıklamalarının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: Öncelikli olarak bugün izlediğimiz politikayla ilgili olarak hayal kırıklığına uğradığımı söylemek istiyorum. Suriye ve Irak ile ilgili izlediğimiz politikalar yeteri kadar kaynakla beslenmedi ve fazla kurallı bir şekilde belirlenmişti. Pozitif bir sonuç elde etmek için kendimizi yeteri kadar adamadık, hatta görevlendirdiğimiz güçlerin yapma kapasitesine sahip oldukları şeyleri gerçekleştirmelerine izin verilmedi. Bu yüzden ilk yapılması gereken şey, bunu daha ciddiye alacak yeni bir Amerikan stratejisi belirlemek ve ABD’nin daha çok enerjisini kanalize etmektir.

İkincisi, ben olsam güvenli bölge yaratırdım. Bunu Türkiye ve Ürdün sınırı boyunca kurardım. Başkanımız mültecileri kabul etmekle ilgili ülke içinde çıkan siyasi tartışmalardan yakınıyor. Ancak Suriyeli mültecileri çok uzakta olan Kuzey Amerika’ya almayı tartışmak politikamızın ne kadar başarısız olduğunu gösteriyor. Suriye’deki durumun bu kadar kötüleşmesine izin verdik ve mülteciler için güvenli bölgeler yaratmadık. Güvenli bölgeleri kurarak yüz binlerce mülteciyi barındıran Türkiye’ye yardım edebilirdik. Sınır boyunca hükümetimin yetersiz davrandığını düşünüyorum.

Hava saldırılarının yeterli olup olmadığı sorulan Hayden, "Hayır, hem de hiç yeterli değiller." diyerek şu cevabı verdi: Ben bir havacıyım, Amerikan hava güçlerine 30 yıl boyunca hizmet verdim. Hava gücümüz çok iyi; ancak bu savaşta tırnak içinde söylüyorum “karaya ayak basan birlikler” (boots on the ground) kadar belirleyici olmayacak. Bana daha önce Kürt güçleriyle ilgili bir soru yönelttiniz. Kürt güçleriyle derinleşen ilişkilerimizin Türkiye’deki birçok kişiyi rahatsız ettiğini anlayabiliyorum. Ancak Amerikalıların bakış açısına göre, Kürtler gösteriş yapmıyorlar, gerçekten savaşıyorlar, bize karada savaş gücü veriyorlar. Amerikalıların gittikçe daha çok Kürt perşmergelerle yakınlaştığını görebiliyorsunuzdur.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 16:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35