CIA, İran'a karşı Saddam'a bilgi veriyordu

ABD istihbarat teşkilatı CIA'nın Irak ile İran arasındaki gerilim sırasında, Irak'ın elinde kimyasal gaz olduğunu bildiği halde İran'la ilgili bilgi paylaşımında bulunuyordu

CIA, İran'a karşı Saddam'a bilgi veriyordu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) 1980’li yıllarda İran'a yönelik kimyasal saldırıda Saddam Hüseyin rejimine destek verdiğini gösteren belgeler ortaya çıktı.

Bugüne kadar gizli tutulan bazı raporlar Foreign Policy dergisi tarafından yayınlandı. Gizli belgelere göre; Amerikan istihbaratı 1984’ten itibaren o dönemdeki ittifakı olan Irak’ın, 1980’den 1988’e kadar süren İran’a karşı savaşta kimyasal silah stokuna sahip olduğunu biliyordu. 1988’den itibaren, Amerikan istihbaratının İranlıların hareketlerine ilişkin Irak ile bilgi paylaştığı belirtiliyor.

Sarin ve hardal gazından oluşan bu kimyasal maddelerin kullanımı Cenevre Protokolü ile yasaklanmıştı. Irak bunu görmezden gelse de, ABD sözleşmeyi 1975’te imzaladı.

Dergiye konuşan Amerikan istihbaratı Ortadoğu uzmanı emekli albay Rick Francona, “Iraklılar bize sinir gazlarını kullanma niyetinde olduklarını hiçbir zaman söylemediler. Buna ihtiyaçları yoktu. Biz bunu biliyorduk” dedi.

Foreign Policy, “Irak’ın bu silahlara sahip olduğu bilinmesine ve kullanılacağı yönündeki tüm ihtimallerin açık olmasına rağmen” bu yardımın yapıldığının altını çiziyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 14:16
banner53
YORUM EKLE

banner39