CIA sosyal medyayı merceğe aldı

CIA sosyal medya verilerini kayıt altına alan ve gözetleyen şirketlere yatırım yapıyor.

Amerika 16.04.2016, 13:33 16.04.2016, 22:26
CIA sosyal medyayı merceğe aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) sosyal medya hesaplarını kontrol altına almak için, sosyal medya kayıt şirketlerine yatırım yapıyor.

ABD merkezli haber kanalı The Intercept'in haberine göre, Dataminr, Geofeedia, Pathar, TransVoyant gibi sosyal medya paylaşımlarını kayıt altına alan şirketler, CIA tarafından destekleniyor. En geniş istihbarat yeteneklerini kullanmak isteyen CIA, sosyal medyada, kendine tehlike gördüğü kişi ve grupları bu yolla tespit edecek

AVUSTRALYA DA AYNI YOLDA

Geçtiğimiz aylarda Avusturalyalı uzmanların sosyal medyada, radikallik belirtisi gösteren kişilerin tespit edilerek kontrol altına alınması için geliştirdikleri yazılım, ülke içerisinde tartışmaya sebep olmuştu.

Uzmanlara göre yazılım Facebook gibi sosyal medya sitelerinde 'radikallik belirtisi' gösterenleri tespit etmek ve bu kişileri kontrol etmek için yapıldı. Ancak yazılım ciddi bir muhalefetle de karşılaştı. Birçok kesim yazılımın özgürlükleri sınırlandıracağı gerekçesiyle muhalefet ediyor. Söz konusu yazılım daha önce hükümetin onayını almamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?