banner39

CIA'den Suudi Arabistan'a gizli belge garantisi

11 Eylül saldırılarıyla bağlantılı olmakla suçlanan Suudi Arabistan'a CIA Şefi John Brennan'dan 'gizli belge' garantisi verildi

Amerika 12.06.2016, 11:26 12.06.2016, 15:00
CIA'den Suudi Arabistan'a gizli belge garantisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Kongresi'nin Suudi Arabistan'ı 11 Eylül saldırılarında rol oynayan kişilerle bağlantılı olmakla suçlamasının ardından iki ülke ilişkilerde derin bir kriz yaşanıyor. Konuyla ilgili kongreyi ikna etmek için çalışan Obama hükümeti ve CIA ise, Suudi Arabistan'a gizli belge garantisi verdiği belirtiliyor.

SUUDİ ARABİSTAN 750 MİLYAR DOLARLA TEHDİT EDİYOR

Paralimanı.com'un haberine göre, 11 Eylül saldırılarını Suudi Arabistan'ın desteklediğine ilişkin bir yasanın gündeme gelmesiyle başlayan tartışmanın ardından Suudi Arabistan hükümeti iddiayı şiddetle reddetmiş ve yasanın geçmesi halinde Suudi Arabistan devletinin ABD varlıklarına plase edilmiş olan 750 milyar dolarlık yatırımını hızla satacağını açıklamıştı.

Yasa ise saldırıda rol oynayan 19 teröristin çoğunun Suudi Arabistan vatandaşı olduğu ve bu teröristlerin hepsi veya bir bölümünün Suud hükümeti, devleti veya bazı yetkilileri tarafından desteklediği iddialarını taşıyor ve 11 Eylül kurbanlarının ailelerinin Suudi Arabistan devletine dava açabileceğini öngörüyor.

Obama hükümetinin kongreyi durumun böyle olmadığı yönündeki ikna çabalar sürerken CIA'in en yetkili ağzından konuyla ilgili kritik açıklamalar geldi. CIA Şefi John Brennan, 11 Eylül 2001 saldırılarına ilişkin elde tutulan 28 sayfalık çok gizli dosyanın ABD kongresine sunulmak üzere yayınlanacağına inandığını, bu sayfaların Suudi Arabistan'ın olayla hiçbir alakası olmadığını göstereceğini söyledi.

Brenan rapordan çıkan sonuçların, Suudia Arabistan'ın 11 Eylül saldırılarıyla ne hükümet, ne devlet ne de herhangi bir kademede memur veya resmi yetkili düzeyinde bile ilişkisi olmadığını ortaya çıkardığını belirtti.

Şimdi hem Suudia Arabistan hem de ABD kamuoyu, Beyaz Saray'ın çok gizli statüdeki bu dosyanın yayınlanıp yayınlanmayacağı yönündeki kararını bekliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?