CIA'in İran operasyonları şefi görevden alındı

CIA'in İran operasyonlarını yürüten şefi Jonathan Bank görevden alındı, Bank'ın kötü yöneticilik ve ilgili birimde fikir ayrılığına sebep olan uygulamalarından dolayı görevden alındığı açıklandı

CIA'in İran operasyonları şefi görevden alındı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan istihbarat kurumlarından Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA)'in İran operasyonları birimi şefi Jonathan Bank'ın görevden alındığı açıklandı. Bank'ın çalışma arkadaşlarına karşı kötü davranışlarda bulunduğu ve birim içerisinde ayrılığa sebep olduğu için görevden alındığı açıklandı.

CIA'in İran'a yönelik istihbarat çalışmalarını ve İran'ın nükleer faaliyetlerini takip eden biriminde çalışan görevliler ve analistler arasında ayrılık çıkardığı ve çalışma arkadaşlarına karşı düşmanca tavır sergilediği için görevden alındığı belirtilen Bank'ın CIA için Ortadoğu'da birçok istihbarat operasyonu yaptığı ifade ediliyor. 

Bank hakkında ortaya çıkan şikayetlerden dolayı, ilgili birimdeki istihbarat elemanlarını ve analistleri dinleyen CIA yönetimi, kurumun faaliyetlerinin düzgün şekilde devam edebilmesi için Bank'ın görevden alınması gerektiğini kaydetti.

Eski bir CIA çalışanı, İran çok önemli bir hedeftir ancak Bank'ın tutumundan dolayı İran'a yönelik istihbarat faaliyetleri yürütmekle görevli birim fonksiyonunu yerine getiremiyordu dedi.

CIA'deki görevinden alınan 46 yaşındaki Jonathan Bank, daha önce Pakistan'daki görevi sırasında deşifre olmuş ve Bank'ın ismi, Pakistan, Hindistan ve İngiltere gazetelerinde yer almıştı. Bunun ardından, Pakistan'daki görevinden alınan Bank CIA merkezindeki göreve getirildi. Bank daha önce, Bağdat, Moskova ve Balkanlardaki birçok bölgede istihabarat faaliyetleri yürütmüştü.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 16:43
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saeed Adib
Saeed Adib - 7 yıl Önce

America did lost every time in against to İran because we can see and know that İran did make Nuclear Bomb Atom 2 years ago , İran is working abut Cyber and he is master in this Technology .

banner39