CIA'in işkenceci psikologları mahkeme önünde

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinden (ACLU) tarafından CIA'in sözleşmeli psikologları ile ilgili açılan davada ilk duruşma dün gerçekleşti

Amerika 14.10.2015, 09:51 14.10.2015, 12:20
CIA'in işkenceci psikologları mahkeme önünde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CIA için işkence programı tasarlayan iki psikoloğun davası dün başladı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinden (ACLU) tarafından CIA'in sözleşmeli psikologları James Mitchell ve John Bruce Jessen hakkında Washington'da federal mahkemede açtıkları davada 75 bin dolar tazminat istendi.

"Swigert” ve “Dunbar” kod adlarıyla bilinen James Elmer Mitchell ve Bruce Jessen adlı iki psikolog CIA için işkence yöntemleri tasarlayarak test programı geliştirmişlerdi. Psikologlar, CIA'in mahkumların yasadışı işkence ile sorgulanmalarına da bizzat eşlik etmişlerdi. 

Amerikan sivil özgürlükler birliği (American Civil Liberties Union ACLU) kaçırılarak gözaltına alınaan üç eski mahkum olan, Süleyman Abdullah Salim, Muhammed bin Ahmed ve Gül Rahman'ın adına dün Washington Federal Mahkemesinde görülmeye başlandı.

2002 yılında Salim ve Ahmed, çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakılmış, Rahman ise hapiste ölmüştü. 

CIA'in Sağlık Hizmetleri Ofisi de işkenceler sonrası yayınlanan raporunda, "Psikolog ve sağlık uzmanları, direnen bir işlevi yerine getirmek için, kapının açılmasına yardımcı olarak görülebilir"  değerlendirmesiyle işkenceye onay vermişti. 

Amerikan dış istihbarat örgütü CIA'nın yeni tasarlanan işkence yöntemleri için  James Elmer Mitchell ve Bruce Jessen'in şirketlerine 80 milyon dolar ödediği ortaya çıkmıştı.

İŞKENCECİ PSİKOLOGLAR FBI'DA DEVAM EDİYORLAR

Irak'ta bulunan Ebu Garip hapishanesindeki işkencelerde etkin olan Susan Brandon'ın ABD'nin Psikolojik Etik ve Ulusal Güvenlik politikasının gelişiminde merkezi bir rol oynadığı iddia edilmişti.

Brandon şu an FBI Yüksek Değer Tutuklu Sorgulama Grubuna danışmanlık yapıyor

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi tarafından Aralık 2014 tarihinde yayımlanan ve 11 Eylül sonrası mahkumlara yapılan işkenceleri ortaya koyan raporda, “uzmanlıkları” için milyonlarca dolar ödeme yapılan kişiler arasında “özellikle James Mitchell ve John Bruce Jessen ön plana çıkmıştı.

İLGİLİ HABERLER

CIA'in işkencecileri FBI'a geçti

ABD işkence modelleri için 80 milyon dolar ödemiş!

CIA'in işkence raporunun tamamı sümenaltı edilecek

17 maddede CIA'in 'işkence dosyası'...

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?