Çin Amerika'yı sollayacak mı?

39 ülkede yapılan bir kamuoyu araştırması, Çin'in dünya liderliğinde ABD'yi geçeceğini düşünen insanların sayısında artış olduğunu gösteriyor

Amerika 19.07.2013, 14:03 19.07.2013, 18:59
Çin Amerika'yı sollayacak mı?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de yapılan bir kamuoyu araştırması, ABD ve Çin halklarının birbirlerine şüpheyle baktıklarını ve başka ülke halklarının da ABD'nin dünya liderliği rolünü Çin'e kaptırabileceğini düşündüğünü gösteriyor.

Washington merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin 39 ülkede 38 bin kişi ile yaptığı ankete göre, araştırmaya katılan ülkelerin 23'ünde insanlar, Çin'in dünya liderliğinde ABD'yi eninde sonunda yerinden edeceğini düşünüyor.

Anket sonuçlarının Batı'daki ekonomik kriz ve Doğu ülkelerindeki toparlanmanın göstergesi olduğu belirtiliyor.  Ankete göre ABD'nin Çin'in önünde olmaya devam edeceğini düşünen Amerikalıların oranı yüzde 47'ye gerilerken, Çinlilerin ise yaklaşık üçte ikisi Çin'in ABD'yi geçeceğini düşünüyor.

Araştırma sonuçları Çin'in Müslüman ülkeler haricinde nüfusunun yüzde 54'ü ABD'ye karşı olumsuz düşüncelere sahip tek ülke olduğu sonucunu ortaya koyuyor.

Ancak araştırma sonuçları Çin'in dünya genelinde olumsuz bir imajının olduğunu da gösteriyor. Bununla birlikte Çin en fazla Afrika ve Latin Amerika'dan saygı görüyor. Afrikalıların yaklaşık yüzde 59'u Çin'in çalışma metotlarını takdir ettiklerini belirtti.

Ankete göre Çin hakkındaki en düşük olumlu görüş yüzde 5'le Japonya'da iken, Pekin'in en ateşli destekçisi ülkeler Malezya, Pakistan, Kenya, Senegal, Nijerya, Venezuela, Brezilya ve Şili olarak belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?