banner15

Çin'den Trump'a Tayvan tepkisi

Tayvan'lı mevkidaşı ile telefonda görüşen Trump'a Çin tepki gösterdi

Çin'den Trump'a Tayvan tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

37 yıldır ABD Başkan'larının görüşmediği Tayvan Devlet Başkan'ı ile telefonda görüşen Donald Trump'a Çin çok sert tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'nin müstakbel başkanı Donald Trump ile Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen arasındaki telefon görüşmesini "Tayvan'ın planlanmış bir manevrası” olarak nitelendirdi. 

Çin'in ayrılıkçı eyalet olarak gördüğü Tayvan ile 1979 yılından bu yanaresmi ilişkilerini kesen Amerika'nın yeni Başkanı Trump bugün Tayvanlı mevkidaşı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çin devlet haber ajansı Xinhua, "Çin ile ABD arasındaki ilişkilerde gereksiz sorun oluşmaması için ihtiyatlı olunması gerektiğini" ileri sürerek Tayvan konusunda görüşmek üzere ABD'ye çağrıda bulundu.

TRUMP'IN SAVUNMASI

Donald Trump ise Tayvan lideri ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin görüşlerini Twitter üzerinden duyurdu. Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Başkanlık seçimlerini kazanmamdan dolayı tebrik etmek için, Tayvan Devlet Başkanı bugün beni aradı. Teşekkürler” dedi. Trump bir diğer mesajında "ABD Tayvan'a milyarca dolar değerinde askeri mühimmat satmasına rağmen, benim tebrik telefonu kabul etmememin gerekmesi ilginç” ifadesini kullandı.

İç savaşın ardından Tayvan, 1949'da Çin'den ayrıldı. Ancak Pekin yönetimi, Tayvan'ın bağımsızlığını tanımadı. Pekin'in baskısı nedeniyle dünyadaki birçok ülke, Tayvan'ı bağımsız bir devlet olarak kabul etmiyor. Washington yönetimi de tek Çin politikası çerçevesinde 1979 yılında Taipei ile diplomatik ilişkilere son verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 12:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48