banner15

Çipras ABD'den Türkiye'ye destek verdi

Yunanistan Başbakanı Tsipras, ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşme sonrasında, "Türkiye'nin Avrupa'ya dönük yönelimini sürdürmesi gerektiğini" söyledi.

Çipras ABD'den Türkiye'ye destek verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras (Çipras), ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Trump yaptığı açıklamalarda sadece yatırımlar açısından değil aynı zamanda Yunanistan’ın borcunun hafifletilmesi konusunda da Yunan ekonomisine destek mesajı verirken “Büyük onurla sayın Tsipras’ı karşıladım. Kültürün beşiği Yunanistan’dan gelen ve gerçekten özel bir şeyler başaran özel bir insan. Ekonomi ve savunma konularında sayın Başbakan ile oldukça verici bir görüşme yaptık. Suda üssünü ağırladıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Yunanistan gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 2’sini savunma harcamalarına ayıran az sayıdaki NATO ülkelerindendir. Amerikalılar Yunanların yanındadır. Yunan Başbakanı reformlara devam etmesi konusunda cesaretlendirdim.

"BORÇLARI HAFİFLETİLSİN"

Biz Yunanistan’ın borcunun hafifletilmesi taraftarıyız. Yunanistan Amerikan yatırımları için önemli fırsatlar sunuyor. Sorunlar var, ancak Yunanlar bunları geride bıraktı ve çok zorlu kararlar aldı. Dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Büyük potansiyele sahip ve bu potansiyeli tam olarak değerlendirmesini diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bugün ABD ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin hiç olmadığı kadar önemli olduğunu vurgu yapan Başbakan Aleksis Tsipras ise “Atina, önemli Amerikan yatırımlarını ülkeye çekmek için sabırsızlanıyor. II Dünya Savaşından sonra Yunan-Amerikan ilişkileri bugün en iyi seviyeye ulaşmış durumda. Stratejik işbirliğimiz de karşılıklı saygıya dayanıyor ve ABD’nin Yunanistan’ın krizden çıkma çabalarına verdiği destekten besleniyor” şeklinde konuştu ve şöyle devam etti:

“ABD, Yunanistan’ın krizden çıkışını destekliyor. Yunanistan temel hedefleri yerine getiriyor: İhracatını arttırarak dinamik bir şekilde krizden çıkıyor. Krizi ve ülkeyi krize sürükleyen ekonomik modeli geride bırakıyor. İkinci olarak, Yunanistan bugün için önemli bir güvenlik ve istikrar direğidir. ABD’nin güvenilir ortağı ve müttefiki olan bir ülkedir”.

KIBRIS SORUNU ÇÖZÜMÜNDE ABD'NİN ROLÜ

Açıklamalarında Yunanistan’ın Balkanlar, Ortadoğu ve Akdeniz’de istikrarı sağlayıcı rolüne de değinen Başbakan Tsipras güvenlik alanında ABD’nin önemli rolüne vurgu yaparak “Güvenlik konusunda, Kıbrıs sorunun adil çözümünde ABD’nin rolü önemlidir. Türkiye’nin Ege’deki tehlikeli faaliyeti bir son bulmalı. Yunanistan diyaloğa açk bir ülkedir ancak stratejik çıkarlarını da gözetecektir. Bu bağlamda bütün alanlarda daha iyi işbirliği olması için bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

Dün Washington'da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinden sonra Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Tsipras, Türkiye ile ülkesi arasında var olan gerilimlere rağmen, Ankara'nın NATO'nun içinde kalmasının Türkiye için önemli olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin Avrupa'ya dönük yolunu desteklemeye devam ediyoruz. Bölgesel güç olarak (Türkiye'ye) saygı duyuyoruz ve Avrupa perspektifine yönelik kalmaya devam etmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrasında Yunanistan’a kaçan ve Ankara’nın iade talebine rağmen Türkiye’ye verilmeyen Türk askerleri sebebiyle gerilmişti.

SAVUNMA İŞBİRLİĞİ

Ortak basın toplantısı sırasında ABD Başkanı Donald Trump Yunanistan ile yapılan savunma anlaşmasına da atıfta bulunurken “Yunan F16’larının modernizasyonu için bir anlaşma sağlandığı konusunda bilgilendirildim. Bu anlaşma ABD’deki iş kadrolarını ve ilişkilerimizi güçlendirecektir. Amerikalılar, ülkeleri krizden çıkmak üzere olan Yunanların yanındadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 12:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35