banner15

Clinton bağış yarışını önde götürüyor

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri aday adayı olan Clinton 256,5 milyon dolar bağış topladı.

Clinton bağış yarışını önde götürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimlerinin öne çıkan aday adayı Demokrat Hillary Clinton, bağış yarışını da açık ara önde götürüyor.

Kasım ayında yapılacak seçimlere 6 aydan daha az sürenin kalmasıyla sayısı üçe düşen aday adayları arasındaki kıyasıya rekabet siyasi bağışlara da yansıyor.

ABD Federal Seçim Komisyonu'ndan (FEC) derlenen son bağış rakamlarına göre, Demokratların aday adayı eski Dışişleri Bakanı Clinton 256,5 milyon dolarla birinciliğini koruyor.

Başkanlık için ikinci kez yarışan Clinton’a en büyük mali desteğin ülkedeki finans kuruluşlarından gelmesi dikkati çekiyor.

Washington merkezli bağımsız sivil toplum kuruluşu Center for Responsive Politics'in verileri, Wall Street'in Clinton'a toplamda 23,5 milyon dolara yakın bağışta bulunduğunu ortaya koyuyor.

Dünyaca ünlü milyarder yatırımcı George Soros da Clinton'un en büyük destekçileri arasında bulunuyor. Soros’un varlık yönetim şirketi, Clinton’ı destekleyen siyasi eylem komisyonlarından Priorities USA Action’a (PAC) tek başına 7 milyon dolardan fazla bağış yaptı.

Clinton, ayrıca hukuk, eğitim, sağlık ve basın sektörlerinin açık arayla en fazla destek verdiği aday adayı olma niteliğini taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 14:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48