banner39

Clinton: Fırınlar sera gazı yayıyor

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bazı fırınların havaya sera etkisi yapan gazlar yaydığını, bunun da iklim değişikliğine neden olduğunu söyledi.

Amerika 22.09.2010, 07:04 22.09.2010, 07:04
Clinton: Fırınlar sera gazı yayıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dünya genelinde "temiz yemek fırını" girişimi başlattı.

Hillary Clinton, eski ABD başkanı olan kocası Bill Clinton'ın önderlik ettiği hayır kuruluşu Küresel Clinton İnisiyatifi'nin düzenlediği yıllık konferansta yaptığı açıklamada, Temiz Yemek Fırını Birliği'nin 2020 yılına kadar 100 milyon evde temiz yemek fırını kullanılmasını hedeflediğini söyledi.

Dünyada her gün 3 milyar insanın yemek pişirdiğini belirterek, yemek pişirme sürecinde güvenilir olmayan fırınlar nedeniyle ortama zehirli kimyasallar ve dumanın karıştığını hatırlatan Clinton, bazı fırınların havaya sera etkisi yapan gazlar yaydığını, bunun da iklim değişikliğine neden olduğunu ifade etti.

Öncelikle kadın ve kızları hedefleyen girişimle ilgili olarak Hillary Clinton, Washington yönetiminin temiz fırın programına 50 milyon dolar katkıda bulunduğunu kaydetti.

Eski tip emniyetsiz yemek fırınlarının yarattığı kirliliğin akci ğer kanseri ve zatürre gibi solunum yolu hastalıklarına sebep olduğu belirtiliyor.  
 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?