banner15

Clinton IŞİD'e kara harekatına karşı çıktı

ABD'nin IŞİD ile mücadeledeki çabalarını artırması gerektiğini söyleyen Demokratların en güçlü başkan adaylarından Clinton, kara harekatını ise doğru bulmadığını söyledi

Clinton IŞİD'e kara harekatına karşı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de, Demokrat Parti'nin başkan aday adaylarından Hillary Clinton, IŞİD'e karşı kara savaşına destek vermeyeceğini söyledi.

Clinton yaptığı açıklamada,  fakat büyük bir kara savaşını doğru bulmadığını bildirdi. 

Gaziler ve emekli askerlerle toplantı düzenleyen Clinton, bir soru üzerine yaptığı açıklamada, tehdidin büyüklüğünü gerekçe göstererek IŞİD'e karşı kara savaşı ilanının destekçisi olmayacağını kaydetti. 

Clinton, ABD'nin savaşın potansiyel maliyetini çok iyi anlamaya ihtiyacı olduğunu, şayet savaş ilan edilecekse, bunu destekleyecek iyi bir bütçeye sahip olunması gerektiğini belirtti.

Başkan Barack Obama'nın, IŞİD ile mücadele etmek amacıyla Suriye'nin kuzeyine bölgede yerel güçlerle işbirliği yapacak küçük özel operasyon güçlerini göndermesine sıcak baktığını belirten Clinton, Ortadoğu'da IŞİD'in yayılmasını durdurmak için ABD'nin büyük bir kara gücü bulundurmasına ise karşı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı olduğu dönemde ABD'nin Suriye'de daha agresif olmasını savunduğunu ifade eden Clinton, "uçuşa yasak bölge" için çağrıda bulunduğunu hatırlattı.

Konuşmasında Mısır'da düşen Rus uçağıyla ilgili de görüşlerini belirten Clinton, olayın IŞİD ile bağlantılı olması durumunda, bunun sadece ABD için değil, başka ülkeler için de "çıtayı yükselteceğini" ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 07:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35