banner39

banner35

Clinton-Trump polemiği büyüyor

Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın rakibi hakkında ölüm tehdidi olarak yorumlanan sözlerine Hillary Clinton cevap verdi

Amerika 11.08.2016, 09:54 11.08.2016, 09:54
Clinton-Trump polemiği büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de bu yıl 8 Kasım tarihinde yapılacak olan başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı olan Hillary Clinton, Iowa eyaletindeki seçim toplantısında yaptığı konuşmada rakibi Donald Trump'ı sert bir dille eleştirdi.

DW'de yer alan habere göre Trump'a sözlerini seçerken itidalli olma çağrısında bulunan Clinton, "Sözler önemlidir. Başkan adayı ya da ABD'nin başkanıysanız sarf ettiğiniz sözlerin muazzam sonuçları olabilir" dedi. Trump'ın seçim kampanyası sırasında dikkatsizce ya da çifte anlama gelebilecek şekilde kullandığı sözlerle kırmızı çizgiyi birçok kez aştığına dikkat çeken Clinton, "Bu vakaların her biri, Donald Trump'ın Başkan ve Birleşik Devletler Başkomutanı olabilmek için uygun yapıya sahip olmadığını ortaya koyuyor" dedi.

TRUMP'IN TARTIŞMALI SÖZLERİ

North Carolina eyaletinin Wilmington kentinde düzenlenen bir seçim toplantısına katılan Donald Trump, ABD Anayasası'nın ikinci ek maddesiyle güvence altına alınan silah sahibi olma taraftarlarına seslenmişti. Clinton'ın ABD Başkanı seçilmesi halinde Yüksek Mahkeme'ye liberal hakimler atama ihtimaline işaret eden Trump, "Hakimleri belirleyecek konumda olursa artık yapabileceğiniz bir şey kalmaz" uyarısında bulunmuş, silah sahibi olma hakkını savunanların Clinton'ın iktidara gelmesini durdurabileceğini kaydetmişti.

SENATÖR WARREN: ÖLÜM TEHDİDİ

Demokrat Senatör Elizabeth Warren, Trump'ın sözlerini Clinton'a karşı ölüm tehdidi olarak yorumlamıştı. Trump'ın seçim bürosundan yapılan açıklamada ise, "Trump, ABD Anayasası'nın ikinci ek maddesini savunanların birlik içinde hareket etmesine işaret ederek bundan dolayı sahip oldukları büyük siyasi güce dikkat çekmek istedi" ifadeleri kullanılmıştı.

Fox TV'ye konuşan Trump sözlerini savunmuş, "Konuşma yaptığım salonda bulunan hiç kimse sözlerimden Clinton'a destek verilmesine karşı çıktığımdan başka bir mana çıkaramaz" demişti. Trump'ın başkan yardımcısı adayı olarak duyurduğu Indiana Valisi Mike Pence'e NBC Televizyonu'nda "Trump Clinton'a karşı şiddet çağrısında mı bulundu?" sorusu yöneltilmiş Pence, "Hayır, elbette bulunmadı" cevabını vermişti.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?