banner15

Clinton'dan Suriye'ye 'geniş yaptırım' çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı, özellikle Çin ve Hindistan'ın 'enerji yatırımları'na ilişkin yaptırımlarla Esad üzerinde baskı kurabileceklerini söyledi.

Clinton'dan Suriye'ye 'geniş yaptırım' çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın istifa etmesiyle ilgili olarak, Washington yönetiminin diğer ülkelerin seslerini çıkarmasını istediğini söyledi.

Amerikan CBS televizyonunda Scott Pelley ile mülakat yapan Clinton, "ABD'nin henüz niçin Esad'a istifa etmesi çağrısında bulunmadığı" sorusuna, diğerlerinin seslerini çıkarmasını beklediklerini belirterek, ABD'nin, Esad'ın meşruiyetini kaybettiği hakkındaki açıklamaların "çok açık" olduğunu vurguladı.

Clinton, Suriye'ye uygulanan uluslararası yaptırımların genişletilmesi çağrısında bulundu.

Clinton, özellikle Çin ve Hindistan'ın enerji yatırımları nedeniyle Suriye lideri Beşar Esad üzerindeki baskıyı önemli ölçüde arttırabileceklerini söyledi.

Clinton, ABD'nin diğer ülkelerin de desteğini almadan Esad'ın görevden ayrılması çağrısı yapmak istemediğini de sözlerine ekledi.

Clinton burada önemli olanın sadece ABD'nin sesini çıkarması olmadığını, bu seslerin dünya genelinden gelmesinden emin olmak istediklerini kaydetti.

Clinton ayrıca Rusya'ya Suriye'ye silah satmaya da son vermesi çağrısı yaptı.

Esad'a baskının gerekli olduğunu bildiren Clinton, Avrupa'nın bu yönde daha fazla adım atmasını, Çin'in Washington'la beraber hareket etmesini görmeyi istediklerini belirterek, ABD'nin durduğu yer hakkında kimsenin şüphesi olmadığını bildirdi.

Clinton, Suriye'de bir organize muhalefetin Esad'a baskı için gerekli olduğunu, ABD'nin muhaliflerin birleşmesini desteklediğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 08:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35