banner15

Clinton'un yeni e-postaları ortaya çıktı

FBI, ABD başkan adayı Hillary Clinton'ın 15 bine yakın yeni e-postasını buldu

Clinton'un yeni e-postaları ortaya çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD başkan adayı Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanı olduğu dönemde özel hesabından yaptığı ve kamuoyuna açıklanmamış yaklaşık 15 bin yeni e-posta yazışması bulunduğu ortaya çıktı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yürütülen soruşturmada Clinton'ın ifadesinin aksine eski bakanın 14 bin 900'den fazla yazışması daha bulunduğu Cumhuriyetçi kanada yakın Judicial Watch adlı kuruluşun bilgi edinme yasası çerçevesinde yürüttüğü çalışmalar sonucu ortaya çıkarıldı.
ABD Dışişleri Bakanlığı avukatları, Judicial Watch tarafından açılan dava kapsamında bir bölge mahkemesi hakimine verdiği bilgide, Clinton'ın 2009-2013 arasındaki bakanlığı dönemine ait 15 bin civarında e-postanın değerlendirildiğini bildirdi.

Bakanlık avukatları, yazışmaların ilk bölümünün işlenmesi ve kamuoyuna açıklanmasının ekim ayı ortasını bulabileceğini belirtti. Avukatlar, e-postaların ne kadarının işle ilgili, ne kadarının özel olduğunun henüz bilinmediğini söyledi.

Clinton, kasımda yapılacak seçimler öncesinde Cumhuriyetçi kanadın e-postaları hakkındaki eleştirilerine maruz kalıyor. Özellikle Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump, kampanya konuşmalarında, elektronik yazışmalarında devlete ait sunucular yerine New York'taki evinin bodrumunda bulunan özel sunucuyu kullanan Clinton'ın üzerine gidiyor.

Clinton'ın yazışmalarından 55 bin sayfalık bölüm daha önceki yargı süreci sonunda Dışişleri Bakanlığı tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Bu yazışmaların gizlilik içeren hassas bölümleri ise açıklanmadan önce ayıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 20:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48