banner39

CNN muhabirinin 'savaş suçu' itirafı

Bir Iraklı çocuğun öldürülüşünü izleyen CNN muhabiri depresyon tedavisi görmeye başlamış

Amerika 22.09.2010, 11:51 22.09.2010, 11:51
CNN muhabirinin 'savaş suçu' itirafı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan televizyonu CNN'in 2008 yılından 2010 Nisan ayına kadar Irak muhabirliğini yapan Michael Ware, evine döndüğünde anlattıkları ile Amerikan bağımsız medyasında manşet oldu.

Irak'ta 16 yaşındaki bir çocuğun, bir Amerikan askeri tarafından kafasının arkasından vurulmasına ve çocuğun yerde 20 dakika can çekişmesine tanık olan Ware, o gün "hiçbir şey yapmadan durup izlediğini" itiraf ettiği olayın etkisiyle depresyona girmiş.

'Travma sonrası stres bozukluğu' denilen ve genellikle savaş bölgesinden dönen askerlerde görülen bir psikolojik rahatsızlıktan tedavi görmeye başlayan CNN muhabiri, CNN yönetiminin bu görüntüleri yayınlamayı reddettiğini kaydetti.

Yaşanan olayı "en basit ifadeyle bir savaş suçu" olarak niteleyen Ware, 2007 yılında yaşandığını belirttiği olayın görüntülerinin CNN'e ait olduğunu ve kendisinin yayınlamasına izin verilmediğini söyledi.

"20 DAKİKA CAN ÇEKİŞTİ"

Ware, o görüntülerde yer alan vahşeti şöyle anlattı:

"Uzak bir Irak köyündeydik, genç bir çocuk bizim içinde olduğumuz bir eve doğru yürüyordu. Bizi korumakla görevli Amerikan askerlerinden biri, çocuğun tam kafasının arkasına ateş etti. Çocuk maalesef hemen ölmedi. Sonraki 20 dakika boyunca onun ölüme giderken çıkardığı hırıltıyı dinledik."

"O dönemde nasıl bir görüntü alacağım, herhangi bir şekilde olaya müdahale etmekten daha önemliydi" itirafında bulunan Amerikalı gazeteci, ağlayarak yaptığı açıklamada "o iğrenç adam değilim artık" dedi.

CNN muhabiri savaşın vahşetini daha fazla öne çıkarma sözü veriyor şimdi ve özellikle 'savaşın seslerini' aktarabileceği bir yol bulmaya çalışıyor. Can çekişen Iraklı çocuğun son nefesi de bu sesler arasında..

Gazeteci arkadaşı John Martinkus'un "nasıl orada sadece durduğunu ve izlediğini anlamaya çalışıyor" dediği Ware'in anlattıkları, Irak'taki işgal vahşeti ile bilmediklerimizin, bildiklerimizden çok daha fazla olduğunun küçük bir işareti...

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?