banner39

Çocuklara rüşvetle ceza veren hakim!

Pensilvanya'da rüşvet karşılığı çocuklara üst sınırdan ceza vererek özel ıslahevlerine gönderen hakime 28 yıl hapis cezası verildi

Amerika 01.09.2014, 11:21 01.09.2014, 11:40
Çocuklara rüşvetle ceza veren hakim!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hukukta rüşvet skandalları dünyanın her yerinde rastlanan vakaların başında geliyor. Özellikle hukuk sistemi gelişmemiş ülkelerde hakimlere 'cezadan kurtulmak' için rüşvet verilmesi en sık rastlanan olayların başında geliyor.

ABD'de geçtiğimiz yıl dava konusu olan vaka ise çok farklı bir rüşveti ortaya çıkardı. Ülkede sayıları her geçen gün artan özel ıslahevlerinden rüşvet alan bir hakim bu kuruluşlardan rüşvet alarak çok sayıda masum genç ve çocuğa çocuğa ceza verdi, suçlu olanlara ise cezayı en üst sınırdan verdi.

İddialara göre Hakim Mark Ciavarella, özel ıslahevlerinin yönetiminden rüşvet alıyor, bunun karşılığında suç işleyen gençlere üst sınırdan ceza vererek bu kurumlara sevk ediyordu. Gençlerin anayasal hakkını çiğnemek suçundan hakkında dava açılan hakim 28 yıl hapis cezası aldı.

Hakimin 2003 - 2008 yılları arasında 2 binden fazla genç ve çocuğa ıslahevlerinden aldığı rüşvetle üst sınırdan ceza verdiği belirtiliyor. Bunların arasında 10 yaşında olan çocuklar da var.

ABD'de "Satılık Çocuklar Skandalı" adı verilen olay sonrası fazla ceza alan gençlere yapılan yanlışın nasıl telafi edileceği tartışılıyor. Hakim Ciavarella hapis cezasının yanında 1,2 milyon dolar tazminat ödemeye de mahkum edildi.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?