banner39

Coloradolu işçilerden namaz protestosu

ABD'nin Colorado eyaletinde bulunan bir fabrikada 190 işçi daha önce izin verilen ibadet molalarının iptal edilmesini protesto etti

Amerika 01.01.2016, 13:49 01.01.2016, 14:31
Coloradolu işçilerden namaz protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika'nın Colorada eyaletinde et işleme tesisinde çalışan 190 Müslüman işçi, vardiya arasında kıldıkları namazın yasaklanması sebebiyle yaptıkları protesto sonucu işsiz kaldı.

Colorado'da et paketleme ve dağıtım tesisinde çalışan 190 Müslüman işçi ve işveren arasında meydana gelen ibadet saatleri anlaşmazlığı protestosu 10 gün önce başlamıştı.

Denver Post'ta yer alan habere göre çoğu Somalili işçilerden oluşan 200'den fazla işçi 10 gün önce Ford Morgan Cargill Et Solution iş bırakma eylemi yaptı. Çalışanların büyük çoğunluğu için
Amerikan - İslam İlişkileri Konseyi CAIR, firma ile aralarında çözüme ulaşmak için arabuluculuk müzakereleri girişiminde bulundu.

CAIR sözcüsü ve icra müdürü Jaylani Hüseyin, Cargill'in avukatları aracılığıyla 190 işçi için müzakerelerde bulunduklarını söyledi. Şirket daha önce günün farklı saatlerinde 5-10 dakikalık vardiya aralıklarında Müslüman çalışanlarına ibadet izni veriyordu. Geçtiğimiz günlerde uzun zamandır devam eden uygulamanın değiştirildiğine dair karar açıklandı.

Çalışanlar karar üzerine biraraya gelerek iş bırakma eylemi yaptı. CAIR'in müzakere girişimlerine rağmen geçtiğimiz salı günü eylemcilerin üzerine ateş edildi. Hüseyin, "olayı duyunca hayal kırıklığına uğradık" dedi. "O işçiler için ibadetlerini yerine getirememek işlerini kaybetmekten daha kötü" açıklamasında bulundu.

Müslüman işçiler 30 dakikalık öğlen yemeği molasını 15'er dakikalık iki kısma ayırarak bu aralarda namazlarını kılıyorlardı. Konu ile ilgili CAIR ve Cargill arasında önümüzdeki hafta bir telekonferans ile çözüm aranmaya çalışılacak.

Hüseyin, "Cargill firmasının bu gibi durumlarda uyguladığı, işçilerin 6 ay işe geri dönmelerini dondurma politikaları ile ilgili kararınından vazgeçeceğini umuyorum" dedi.

İşçiler saat başına 14 dolar kazanıyorlardı.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?