banner39

CRS: Türkiye'nin önemi artıyor

Amerika'da kongreye bağlı araştırma servisinin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de ordunun etkisi giderek azalıyor, ülkenin itibarı ise daha da artıyor

Amerika 18.04.2011, 09:31 18.04.2011, 09:31
CRS: Türkiye'nin önemi artıyor

Amerikan Kongresi tarafından hazırlanan bir raporda, Türkiye’nin öneminin giderek arttığı ve TSK’nın toplumdaki ‘siyasi nüfuzunun’ azaldığı belirtildi.

Amerikan  Kongresi Araştırma Servisi’nin (CRS) ikili savunma ilişkilerini konu alan raporunda, Türk dış politikasının daha bağımsız bir rota izlediği ve bölgesel gelişmelerin her iki ülke için de yeni sınavları ortaya çıkardığına dikkat çekildi. İkili savunma işbirliğinin, ABD’nin Türk Ordusu ile ilişkileri temeli üzerinde inşa edildiği, ancak şimdi TSK’nın toplumdaki siyasi nüfuzunun azaldığı ifade edildi. İlişkinin bunların dikkate alınarak biçimlenmesi gerektiği ve bir müttefik olarak Türkiye’nin öneminin arttığının altı çizildi. Irak, İran, Afganistan ve İsrail-Filistin barış süreci gibi global önemi olan konular Türkiye’yi öne çıkaran meseleler olarak gösterildi. Raporda, bazı yorumcuların “ABD’nin Türkiye’ye daha çok ihtiyacı var” görüşünü savunduğu, bazılarının ise bunu abartılı bulduğu kaydedildi.

‘GÜVENLİK ÖN PLANDA’

Amerikan Kongresi için önem taşıyan konular da raporda belirtildi. Bunların ilki olarak, Türkiye’deki askeri üslerin ve ulaşım koridorlarının kullanımı gösterildi. Bunların, Irak, Afganistan ve Libya için askeri operasyonlarda kullanıldığı ve değer taşıdığı belirtildi. Türk-İsrail ilişkilerinin geleceği aynı başlık altındaki ikinci konu olarak rapora yansıdı. ABD’nin her iki ülke ile ittifakının, bu iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmemesi halinde daha karmaşık olabileceğine ve bölgesel güvenliği etkileyebileceğine dikkat çekildi. Türkiye’nin ABD’den gelişmiş askeri malzeme istediği ifade edildi, savaş uçakları, insansız uçaklar, helikopterler, füze savunma sistemleri sayıldı. Ancak, Türkiye’nin bir yandan Amerikan yapımı silah ve malzeme isterken, diğer yandan savunma alım ilişkilerini “NATO üyesi olmayan ülkeler” ile çeşitlendirdiği ifade edildi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?