Cumhuriyetçi aday adayından nükleer anlaşmaya tepki

ABD'de İran'la varılan nükleer anlaşmayı protesto gösterisine katılan Cumhuriyetçi aday adayı Cruz, eçimlerden sonra anlaşmanın hiç bir hükmünün olmayacağını savundu

Cumhuriyetçi aday adayından nükleer anlaşmaya tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de 2016 yılında yapılacak başkanlık seçimleri için yarışan Cumhuriyetçi Partiden Ted Cruz, İran'la yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin, seçimlerden sonra anlaşmanın hiç bir hükmünün olmayacağını söyledi.

Başkan adayı Cruz, "Amerika için Endişe Duyan Kadınlar Grubu"nun düzenlediği İran anlaşmasını protesto gösterisine katıldı.

Beyaz Saray'ın önünde düzenlenen protesto gösterisinde konuşan Cruz, Başkan Barack Obama yönetimini hedef alarak, yapılan anlaşmanın ABD halkını temsil etmediğini savundu. 

Cruz, "Bu anlaşma senin anlaşmandır. Seçimlerden sonra Beyaz Saray'a gelecek olan başkan için bu anlaşmanın ahlaki veya hukuki hiç bir yükümlülüğü olmayacaktır" şeklinde konuştu.

Konuşması sık sık savaş karşıtı eylemleriyle bilinen Codepink adlı sivil toplum örgütü tarafından kesilen Cruz, protestoculardan Medea Benjamin'i mikrofona davet ederek, karşılıklı olarak tartıştılar.

Codpink üyesi Menjamin, Cruz'un savaş tellallığı yaptığını savunarak, "Herhangi bir anlaşma, savaşa girmemizden daha iyidir, fakat siz bu ülkede bir siyasetçi olarak kendinizin dahi şahsen girmeyeceği bir savaşa, bu ülkenin çocuklarını yollamak istiyorsunuz. ABD sadece Ortadoğu'da değil Dünya'nın her yerinde düşmanlara sahip" dedi.

Buna karşılık Cruz, İran'la yapılan anlaşmanın alternatifinin sadece savaş olmadığını, anlaşmanın ABD ve İsrail için kötü bir anlaşma olduğunu ve anlaşmaya varılmış olunmasından ziyade, anlaşmanın şartlarını hedef aldıklarını söyledi.

Başkan Barack Obama'nın İran'la yapmış olduğu anlaşma neden dört ABD vatandaşını "eve geri getiremedi" diye soran Cruz, "Bu anlaşma ABD vatandaşlarının menfaatlerine hizmet etmemektedir" diye kaydetti.

Protesto gösterisinde, Amerika için Endişe Duyan Kadınlar Grubu üyeleri anlaşma aleyhine pankartlar açarak protestoda bulunurken, Codepink adlı grup ise İran anlaşmasını destekleyen pankartlar açarak karşı grubu protesto etti.

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı protesto gösterisi olaysız şekilde sona erdi.

ABD Başkanı Obama, İran'la yapılan anlaşma sonrası, tutuklu vatandaşların neden anlaşma kapsamında serbest bırakılmadığı sorusuna karşılık, İran'la yapılan anlaşmanın başka diğer meselelerden bağımsız bir şekilde yürütüldüğünü söylemişti.

Obama bu haftada Pittsburgh’da uluslararası savaşlarda görev alan askerlerin toplantısında yaptığı konuşmada, İran’da “haksız yere hapis tutulan” dört Amerikalının serbest bırakılmasını istemişti. 

İran’da şu anda Jason Rezaian, din adamı Said Abedini ile eski ordu görevlisi Amir Hekmati tutuklu bulunuyor. Obama, İran'da kaybolan Amerikan vatandaşı Robert Levinson’ın da bulunması çağrısını yinelemişti. 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 22:49
banner53
YORUM EKLE

banner39