banner39

Cumhuriyetçi adaylar 'Süper Salı' yarışında

Amerika'da Cumhuriyetçi Partili başkan adayları, bugün on eyalette birden yapılacak ve “Süper Salı” olarak adlandırılan önseçimlere hazırlanıyor.

Amerika 06.03.2012, 10:41 06.03.2012, 10:41
Cumhuriyetçi adaylar 'Süper Salı' yarışında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyetçilerin ön seçim yarışında bugün 10 eyalette öne çıkan başkan adayının nihai olarak belirlenmesi bekleniyor.

En kuvvetli iki aday, Santorum ve Romney arasındaki yarış kızışırken, 10 eyaletten çıkacak sonuçların Obama'nın rakibini belirlemesi bekleniyor.

Ön seçimler iki aydır devam etmesine ve neredeyse her hafta bir eyalette yeni bir aday ön plana çıkmasına rağmen, Cumhuriyetçilerin nihai başkan adayı belirlenmiş değil.

Eski Massachusetts eyaleti valisi Mitt Romney dün en yakın rakibi Rick Santorum’la, önseçimlerin en kritik geçmesi beklenen Ohio eyaletinde kampanyalarını sürdürdü.

Son açıklanan bir kamuoyu yoklamasına göre Romney ve Santorum, Ohio’da başa baş gidiyor. Quinnipac Üniversitesi tarafından yapılan kamuoyu yoklaması, Romney’in geçen haftadan bu yana yükselişte ve Cumhuriyetçi seçmenlerin yüzde 34’ünün desteğine sahip olduğunu gösteriyor. Geçen ay Ohio’da Cumhuriyetçi seçmenlerin ilk tercihi olan Santorum, son kamuoyu yoklamasında Romney’i üç puan geriden izliyor.

Seçim vaatlerinde din ve kültür savaşı

Ön seçim yarışında ABD'nin krizden çıkarılması, borçlardan arındırma ya da İran sorununa siyasi reçeteler sunma gibi konuların geri planda kaldığı gözleniyor. Gittikçe kızışan ön seçim yarışında, adaylar parti değerleri ve "din" adına propoganda yürütüyor. Öyle ki, New York Times gazetesi, Cumhuriyetçilerin ön seçim mücadelesinin adeta 'bir kültür savaşına' dönüştüğü ifadesine yer veriyor.

azı Cumhuriyetçiler, kızışan yarışın partiye zarar vereceği görüşünü dile getiriyor. Ön seçim yarışında Mitt Romney ve Rick Santorum öne çıkarken, Newt Gingrich ve Ron Paul'ün yeniden yarışta öne geçebilmesi için bir mucizenin şart olduğu yorumları yapılıyor.

Önseçim sürecinin en önemli aşamalarından biri olan Süper Salı’da, başkan aday adayları farklı siyasi yapıya sahip on eyalette 419 delegenin desteğini almaya çalışıyor. Bu on eyaletin çıkaracağı delege sayısı, şimdiye kadar önseçim yapılan eyaletlerle neredeyse aynı.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını kazanmak için 1144 delegenin desteği gerekiyor. Süper Salı önseçimleri, Ohio dışında Georgia, Massachusetts, Vermont, Virginia, Oklahoma, Tennessee, Idaho, Kuzey Dakota ve Alaska eyaletlerinde yapılacak.

Süper Salı'nın geçmişi

Süper Salı'nın geçmişi, 5 Şubat 2008 tarihine dayanıyor. O tarihte ABD'nin 24 eyaletinde ve Amerika'ya bağlı Samoa Adaları'nda ön seçimler yapılmıştı. Demokratların aday adaylarından Barack Obama 834 delegenin Oyunu alan rakibi Hillary Clinton karşısında 847 delegenin desteğini alarak, üstünlük sağlamayı başarmıştı. Clinton haziran ayında yarıştan çekilme kararı almıştı. Yine aynı dönemde Cumhuriyetçilerin ön seçim yarışında ise John McCain rakibi Mitt Romney karşısında açık farkla üstünlük sağlamıştı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?