banner15

Cumhuriyetçiler Trump'ta uzlaştı

ABD'de Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Ryan ile Cumhuriyetçi aday adayı Trump arasındaki görüşmeden "farklılıklara rağmen birlikte çalışma" mesajı çıktı

Cumhuriyetçiler Trump'ta uzlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de Cumhuriyetçilerin önemli liderlerinden Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ile Cumhuriyetçi aday adayı iş adamı Donald Trump arasındaki kritik görüşmeden "farklılıklara rağmen birlikte çalışma" vurgusu çıktı.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için ön seçim süreci devam ederken mayıs ayı başında yarışta tek başına kalan Trump ile Cumhuriyetçi Parti elitleri arasındaki "kavga", Amerikan siyasetinin gündemini belirleyen konuların başında geliyordu.

Cumhuriyetçi seçmenin önemli desteğini alarak rakiplerini ekarte eden ve yarışta tek başına kalan Trump, uzunca bir süredir kendisine destek vermeyen Meclis Başkanı Ryan ile başkent Washington'da ilk kez bir araya geldi.

İki siyasi figür, aralarındaki temel görüş ayrılıkları ve partinin Trump'ın adaylığı etrafında birleşip birleşemeyeceği gibi önemli konuları yaklaşık 45 dakikalık buluşmada detaylarıyla konuştular.

Görüşmenin ardından Ryan-Trump ortak yazılı açıklaması yapıldı. Açıklamada, ABD'nin başka bir Demokrat başkana 4 yıl daha tahammül edemeyeceği kaydedilerek, Cumhuriyetçilerin bir araya gelmesinin önemine vurgu yapıldı.

"SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN BERABER ÇALIŞMALIYIZ"

"Aramızdaki bazı farklılıklara rağmen birçok önemli alanda ortak bir zeminimizin olduğunu gördük." ifadeleri kullanılan açıklamada, "Seçimi kazanmak için birlikte çalışma ilkesine tamamen bağlıyız." vurgusu yapıldı.

Yazılı açıklamanın ardından kameralar karşısına geçen Meclis Başkanı Ryan da, ortak açıklamaya uygun şekilde Trump ile ilk görüşmelerinin "oldukça pozitif" geçtiğini vurguladı.

"Aramızdaki anlaşmazlıkları gidermek bir günde olacak bir şey değil ancak Trump'la ilk buluşmamız çok ümit vericiydi." şeklinde konuşan Ryan, görüşmenin samimi bir ortamda gerçekleştiğini anlattı.

Anayasa ve güçler ayrılığı gibi partinin temel ilkeleriyle ilgili konular üzerine "çok verimli" bir görüşme yaptıklarını aktaran Ryan, "Bugün Donald Trump'tan duyduklarım oldukça ümit vericiydi." dedi.

"Bugün, partiyi başkanlık seçimleri öncesinde bir araya getirebilmek için ilk tohumları ektiğimize inanıyorum." şeklinde konuşan Ryan, bunun bir süreç olduğunu ve tüm önemli konularda ortak bir zeminin bulunabilmesinin zaman alacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 13:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48