Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi için adayı Ryan

Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçi üyeler, meclis başkanlığını yürüten Ryan’ın önümüzdeki dönem de görevini sürdürmesini istiyor

Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi için adayı Ryan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan'ı yeni yasama döneminde de bu göreve aday gösterdi.

Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçi üyeler, bugün Temsilciler Meclisi başkanlığı adaylarını belirlemek için toplantı yaptı. Basına kapalı yapılan toplantıda Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi başkanlığı görevini yürüten Ryan’ın ocak ayında görevine başlayacak yeni meclisin başkanlığını da sürdürmesini kararlaştırdı.

Cumhuriyetçiler kararlarını sosyal medya platformu Twitter üzerinden duyurdu.

Paul Ryan ise Ekim 2015’ten beri yürüttüğü Temsilciler Meclisi başkanlığına yeniden seçilmekten büyük bir onur duyduğunu bildirdi. Twitter’dan paylaşımda bulunan Ryan, “Temsilciler Meclisi başkanı olarak meslektaşlarım tarafından aday gösterilmek büyük bir onur. Şimdi büyük oynama zamanı.” ifadesini kullandı.

Ryan, başkanlığa seçilen Donald Trump’ı seçimler öncesinde birçok kez eleştirmiş ve Trump’ın kadınlarla ilgili müstehcen ve kaba sözlerinin ortaya çıkmasının ardından iş adamını savunmayacağını açıklamıştı ancak Ryan, Trump’ın seçim zaferinin ardından “Bu, hayatımda gördüğüm en olağanüstü siyasi başarıydı.” demişti.

Temsilciler Meclisi başkanlığı seçimi yeni yılın başında yapılacak. 435 üyenin bulunduğu mecliste Cumhuriyetçiler sandalye üstünlüğünü elinde bulunduruyor. Cumhuriyetçiler 8 Kasım’da yapılan Kongre seçimlerinde 239 sandalye elde etmişti. Dolayısıyla Ryan'ın seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Temsilciler Meclisi başkanlığı, ABD’de siyaset hayatının en güçlü koltuklarından sayılıyor. Kongre’de Senato ve Temsilciler Meclisinin ortak oturumlarında başkan kürsüsünde Temsilciler Meclisi başkanı oturuyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2016, 08:59
banner53
YORUM EKLE

banner39