banner15

Dakota yerlilerine çözüm için süre verildi

Kuzey Dakota eyaletinde yapılması planlanan boru hattı projesi, aktivist grup tarafından protesto edildi

Dakota yerlilerine çözüm için süre verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinde inşa edilmesi planlanan petrol boru hattına tepki amacıyla New York'ta toplanan bir grup aktivist, projeyi protesto etti.

Başkan Obama görevinin son günlerinde Dakota'da eylemlere konu olan boru hattı için yeni bir alternatif güzergah aradıklarını söyledi. Başkan çatışmaları dikkatle izlediğini söyleyerek bir kaç hafta içinde anlaşmazlığa çözüm getireceklerini iddia etti.

New York'un Grand Central terminalinde toplanan "Hoods4Justice" adlı aktivist grup adına yapılan basın açıklamasında, Kuzey Dakota'dan geçecek boru hattının doğal alan ve su kaynaklarına zarar vereceği öne sürüldü.

Hattın yaklaşık 200 nehri kirleteceği savunulan açıklamada, projeye verilen devlet desteğinin "kolonileşmenin devamı" ve "yerel halka karşı şiddet" olduğu iddia edildi.

Açıklamada, "Hayat sudur. Bu boru hattını şimdi durdurmamız lazım. Yerel halk yerine boru hattına öncelik veren ve sermaye sağlayan büyük şirketlere artık 'dur' demeliyiz. Geleceğimizi korumak görevimiz." ifadeleri kullanıldı.

Aktivistlerden öğrenci Sage Bruce (19) yaptığı açıklamada, boru hattı projesinin bir çevre meselesi haline geldiğini söyledi

Bruce, "Eğer bu boru hattı patlarsa, Kuzey Dakota'daki su kaynaklarını kirletecek. Bu soykırım demektir." dedi.

Bir diğer aktivist ve yoga eğitmeni Atash Khayyatzadeh (29) de projeyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Suyun, insanların en doğal ilacı olduğunu belirten Khayyatzadeh, "Projeyi çok saygısız buluyorum. Herkes Standing Rock (kabilesine) destek vermeli." diye konuştu.

Yerel halk ve protestocularla birlikte Hipotermi tedavisi gören kabile reisi de nehre girerek polise direndi. (Hipotermi: 37C olan normal vücut sıcaklığının 35C'nin altına düşmesi halinde meydana gelen rahatsızlık)

Aktivistler, 3 milyar 700 milyon dolar harcanarak 4 eyaletten geçmesi planlanan hattın Kuzey Dakota ayağındaki bir kısım arazinin, 19. yüzyıldan kalma antlaşma nedeniyle Standing Rock Sioux adlı Kızılderili kabilesine ait olduğunu ileri sürüyor.

Arazide ayrıca, kabilenin defin alanları, ibadet yerleri ve diğer yapıtlarının olduğu belirtiliyor.

Standing Rock Sioux kabilesi geçen ağustos ayında ABD hükümetine dava açarak projeyi durdurmuş ancak ekim ayında federal temyiz mahkemesi söz konusu kararı iptal etmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 11:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35