banner15

Dallas saldırganı Afganistan'da savaşmış

Dallas polisi perşembe günü beş polisin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyenlerden birinin Afganistan’da görev yapmış bir yedek asker olduğunu açıkladı.

Dallas saldırganı Afganistan'da savaşmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dallas polisi 5 polisin hayatını kaybettiği saldırının birden fazla kişi tarafından iyi planlanmış bir pusu olduğunu açıkladı. ABD ordusu şüphelilerden birinin, Afganistan’da görev yapmış bir yedek asker olduğunu doğruladı. ABD medyası, zanlının ismini Micah Xavier Johnson olarak duyurdu.

ABD polisi saldırgan tek başına hareket ettiğini açıkladı. Dallas Polis Şefi, “Tüm saldırganlar adalete teslim edilinceye kadar çalışacağız” dedi.

ABD medyasında saldırıyla ilgili iddialar büyüyor. Yetkililere göre saldırıda birden fazla keskin nişancının olduğunu söylendi ancak toplamda kaç kişinin saldırıya müdahil olduğu açıklanmadı. Şüphelilerden biri kadın olduğu iddia edildi. Sorgulanan diğer iki şüpheli ise kamuflaj çantalarıyla görüldüğü için polise takıldı. Polisin saldırıdan hemen sonra dağıttığı fotoğraftaki silahlı kişi ise teslim oldu ve saldırıyla ilgisi olmadığını savundu.

Dallas’ın merkezindeki bazı yollar ve yerler Cuma günü de polis çemberi altındaydı. Olay yeri inceleme ekipleri araştırmalarını sürdürüyor. Dallas saldırısı, 11 Eylül 2001’den bu yana en çok polisin hayatını kaybettiği saldırı oldu.

SİYAH GÜCÜ ÖRGÜTÜ: ‘ESERİMİZİ BEĞENDİNİZ Mİ?'

Saldırıyı ‘Black Power Political Organization' (Siyah Gücü Siyasi Örgütü) adlı bir grubun üstlendiği de iddialar arasında. Amerikan basınına göre, örgüt Facebook'ta yayımladığı mesajda “#Siyahgücü! #Siyahşövalyeler! Keskin nişancı suikastçılar, beş polis memurunu indirdi! Gelecek günlerde daha fazlası suikasta uğrayacak. Suikastçılarımızın eserini beğendiniz mi? Kendi suikast tüfeğinizi alıp dünya genelinde baskıya karşı savaşan binlerce keskin nişancı arasına katılın” ifadelerinuin yer aldığı bir bildiri yayınladı.

‘'BEYAZ POLİSLERİ HEDEF ALDIM"

Saldırı sonrası saklandığı kapalı otoparkta polisle çatışmaya giren Johnson, üzerine patlayıcı madde bağlanmış bir robotla öldürülmüştü. Saldırganın evinde yapılan aramada bomba imalatında kullanılan malzemeler ve silahlar bulunduğu açıklanmıştı. 

Sabıkası bulunmayan Johnson'un öldürülmeden önce polislere ‘'48 saat içinde art arda polis tarafından öldürülen iki Afro- Amerikalının intikamını almak istediğini, bu yüzden de beyaz polisleri hedef aldığını'' söylediği öne sürülmüştü. Saldırganın herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı bulunmadığı açıklanmıştı.

ABD BASINI : BU BİR İÇ SAVAŞ!

ABD'nin yakın tarihinde polisleri hedef alan en büyük çaplı saldırı olarak kayıtlara giren keskin nişancı saldırısı, Amerikan medyasında çarpıcı ifadelerle geniş yer buldu.

Washington Post gazetesi, polislere yapılan saldırı haberinde “pusu” kelimesini kullandı. Washington Post, “Dallas'taki pusuda 5 polis öldürüldü, 7 polis yaralandı” başlığıyla sunduğu haberde, ABD’de polis şiddetini protesto gösterilerinde polislere pusu kurulduğuna yer verdi.

New York Times gazetesi ise "Dallas'ta pusu: Protestoda keskin nişancı saldırısında 5 polis öldürüldü" başlığıyla verilen haberde keskin nişancının öldürüldüğü ve diğer 3 şüphelinin yakalandığı bilgisine yer verildi.

New York Post gazetesinin "İç savaş" manşetiyle gördüğü saldırıya ilişkin "Polis karşıtı protestoda 4 polis öldürüldü" ifadelerine yer verdi.

Daily News gazetesinin "Çılgınlık" manşetiyle geçtiği olay, Dallas Morning News gazetesinde "Pusu" üst başlığıyla kendine yer buldu.

ABD'nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal ise 1. sayfasında "Dallas'ta polisler öldürüldü" başlığını kullandı.

CNN kanalı ise saldırıyı "Dallas'ta 5 polis öldürüldü: 11 Eylül'den bu yana polisler için en ölümcül gün" ifadeleriyle yansıttı. Özellikle 11 Eylül saldırılarından bu yana bir olayda en fazla sayıda Amerikan polisinin öldürülmüş olmasına vurgu yapılan haberde, ülkenin zor günlerden geçtiği kaydedildi.

Bir diğer haber kanalı ABC News de benzer bir yaklaşımla dünün, polisler için en kanlı günlerden biri olduğunu vurgulayarak, "Dallas toplu saldırısı, 11 Eylül'den bu yana polisler için en ölümcül gün" başlığını kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 15:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35