banner39

Demokratların Meclis başkan adayı değişmedi

Demokrat Partinin Temsilciler Meclisindeki lideri Nancy Pelosi, parti içerisindeki itirazlara rağmen oy çokluğuyla Temsilciler Meclisi Başkanlığına aday gösterildi.

Amerika 29.11.2018, 00:56
Demokratların Meclis başkan adayı değişmedi

ABD'deki 6 Kasım ara seçimlerinde Temsilciler Meclisindeki çoğunluğu ele geçiren Demokratlar, Meclis başkanlığına aday seçmek için basına kapalı oylama gerçekleştirdi.

Partinin Temsilciler Meclisindeki liderlik görevini yürüten ve Meclis Başkanlığı pozisyonu için aday olan 78 yaşındaki Nancy Pelosi'ye rakip çıkmazken, Demokratlar içerisinde 32 üyenin "yeni bir isim" arayışı sebebiyle Pelosi'nin adaylığına karşı çıktığı belirtildi.

Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçi ve Demokrat tüm üyelerin katılımıyla 3 Ocak'ta yapılacak resmi oylamada en az 218 oy alması gereken Pelosi'nin başkanlık koltuğuna oturabilmesi için kendisine hayır oyu veren 32 Demokrat üyenin bir kısmını ikna etmesi gerekiyor.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Pelosi’nin Temsilciler Meclisi Başkanı olması gerektiğini belirterek, gerekirse kendisine destek vereceklerini söylemişti.

Trump, "Adil olmak gerekirse Nancy Pelosi, Demokrat Partililer tarafından Temsilciler Meclisi Başkanı olarak seçilmeyi hak ediyor. Eğer Demokratlar kendisine zorluk çıkarırsa kendisine Cumhuriyetçi oylardan destek veririz, o bunu hak ediyor." ifadesini kullanmıştı.

AA

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?